Бразилският президент Дилма Русеф обеща нови социални програми, но заяви също, че ще запази обществения ред и собственост и осъди насилието, помрачило най-големите протести в Бразилия от 20 години насам. В телевизионно обръщение Русеф отново подчерта, че правителството й е за социални промени и каза, че неин дълг е да се вслушва в гласовете на улицата и да води диалог с всички страни.
Русеф е била член на марксистка организация, борила се е срещу военния режим, била е три години в затвора, измъчвана от хунтата.
Един милион антиправителствени демонстранти излязоха преди ден по улиците на много бразилски градове, недоволствайки срещу широк спектър от проблеми - от лошите обществени услуги до милиардите долари, които страната се готви да похарчи за Световното първенство по футбол догодина и олимпиадата през 2016-а година.
Протестите в Бразилия продължават. Това каза българинът Божидар Бен Попов, който от години живее в Бразилия.
Нещата, които искат протестиращите не са чак толкова много. Основните им изисквания са намаляване на данъците, които са едни от най-високите в света, изискват се големи инвестиции в здравеопазването и образованието. Това са двата сектора, които са много засегнати от една политика на недофинансиране. Протестиращите искат също и намаляване на заплатите на политиците, които са абсурдно големи в сравнение със заплатата, на който и да е професионалист, обясни Попов.