Все още няма информация за съдбата на миньорите Николай Михайлов и Иван Лазаров след инцидента в мина "Ораново", при който се срути голямо количество скална маса в минната галерия.
Двамата загинали миньори Христо Младенов и Асен Стойнев бяха погребани, а в Симитли денят беше обявен за траурен.
Спасителната операция продължава повече от денонощие. Екипите работят на смени. Спасителните действия се извършват на ръка, пръстта се изнася с кофи, тъй като няма възможност да се вкара техника. Спасителните действия няма да спрат, докато не се открият останалите миньори, заяви комисар Георги Костов, директор на ОД МВР Благоевград.
Областният управител на Благоевград Муса Палев информира, че днес спасителните дейности са напреднали с около 15 метра:
В момента работят 26 човека под земята, от които шест човека спасители от Минно-спасителна служба - Бобовдол. Достигнали са до 15-ия метър на минна галерия с дължина 45 метра. Продължава работата по разбиването на скалния къс, на който се натъкнаха спасителите тази сутрин. Взети са всички мерки за осигуряване на безпасността на миньорите, заети със спасителните работи под земята. Изключително трудно се работи. Прави се всичко възможно да приключи операцията колкото се може по-бързо, и всички се надяваме на положителен резултат.
Управителят на мината Валери Манов обясни вчера, че няма допусната грешка. Според него всичко е станало случайно, без да е извършвано някакво движение в момента на инцидента. Спасителните екипи продължават да пробиват скалната маса със специализирана техника, допълни Манов: Вървим напред, чистим калта и в момента се надяваме тази кал да е спряла това количество, което е изпаднало отвисоко, отгоре и да видим какво става вътре. Тези хора да ги търсим.
Заместник социалният министър Светлана Дянкова съобщи версиите, по които работи Инспекцията по труда: Една от причините може и да е човешка грешка, а друга причина би могла да бъде свързана с подценените и занемарени условия на труд в рудника, и третата причина, естествено, би могла да бъде свързана с някаква природна сила. Нещо се е случило в рудника, което по никакъв начин не е могло да бъде изчислено предварително нито от управлението на рудника, нито от самите миньори, нито от хората, които са влезли на смяна там.
Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, който пристигна на мястото на инцидента, заяви, че случаят няма да остане без последствия. Виновни има и те ще бъдат открити, подчерта Стойнев. След като приключат всички действия на спасителните екипи и на експертите, ще бъде изяснено всъщност какво се е случило на 160 метра под земята.
В рудника не е имало спасителен екип, разчитало се е на спасителен екип от мината в Бобовдол, която е на около 50 километра разстояние. Според Румяна Михайлова – директор на Главната инспекция по труда, трябва да се създаде спасителна група, за да се предотвратят подобни инциденти в бъдеще.
По-рано стана ясно, че за последно от Инспекцията са проверявали мина "Ораново" през юни тази година, а от 2008-а година досега са правени 31 проверки. Констатираните нарушения са 163, като 124 са по безопасните условия на труд, съобщи вицепремиерът Даниела Бобева.
След инцидента в реанимацията на Благоевградската болница беше откаран 29-годишният Бойко Ружински, шлосер в мината. Той е помагал за изваждането на миньорите при срутването. Според директора на болницата д-р Красимир Михайлов състоянието му е относително стабилно:
Беше приет в състояние на шок, остра дихателна недостатъчност, с данни за интоксикация от метан. Бяха приложени необходимите реанимационни и диагностични мерки. Състоянието му се подобри в последствие и прогнозата е благоприятна.
По десет хиляди лева помощ ще получат семействата на загиналите миньори в рудник "Ораново". Средствата са отпуснати от МС. Управителят на мината Валери Манов заяви, че ще бъдат дадени по пет хиляди лева като извънредна помощ на близките на загиналите при срутването в мината.
В целия минен сектор започват проверки за условията на труд, бе решено още на днешното заседание на МС.