Трансадриатическият газопровод трябва да бъде изграден в началото на 2015-а година, но първите доставки по него ще започнат в началото на 2019-а година, каза в интервю за "Хоризонт" Сесилия Вагнер, съветник в отдел "Партньорства и сътрудничества" на дружеството ТАП, което ще изгражда тръбата. Проектът, предвиждащ пренос на каспийски газ от Гърция през Албания до Италия, беше избран като алтернатива на руския газ за Европа в конкуренция с "Набуко запад", който трябваше да започне от българо-турската граница и да стигне до Австрия. На въпрос за възможностите за интерконекторна връзка на проекта с България Сесилия Вагнер отговори:
Има два варианта, които проучваме. Единият е пренос с обратен поток по интерконектора Кула-Сидирокастро, а другият - планираната инкерконекторна връзка Гърция-България. През последните месеци имахме няколко ползотворни срещи с представители на компанията, която развива интерконектора Гърция-България. ТАП официално изрази своя интерес за изграждане на интерконекторната връзка. През следващите месеци планираме да подпишем меморандум за разбирателство, така че да дадем официална рамка на нашето сътрудничество.
В декларация на Движението за енергийна независимост, в което са експертите Иван Хиновски и Васил Филипов, се настоява за незабавно спиране на работата по реализация на проекта „Южен поток“, защото е насочен срещу европейското енергийно законодателство и утвърждава монопола на „Газпром“ у нас. Жизнено важно за страната е незабавното премахване на мораториума върху проучванията и добива на шистов газ, пише още в декларацията. Движението за енергийна независимост призовава съмишлениците си сред неправителствените организации и гражданите да се усили натискът срещу правителството и получаване на неговата оставка.