Прокуратурата повдигна обвинение на бившия главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков във връзка с бюлетините в Костинброд.
Желязков е обвинен за това, че не е изпълнил служебните си задължения и не е осъществил контрол на договора за изработка и доставка на над 8 милиона бюлетини за гласуване и по този начин е облагодетелствал изпълнителя - "Мултипринт" ООД.
Росен Желязков е с мярка за неотклонение "подписка".
В обвинението на прокуратурата се казва, че в периода 27.04.2013 г. - 12.05.2013 г. в гр. София, като главен секретар на МС на РБългария, с цел да набави облага за другиго – за "Мултипринт" ООД, не е изпълнил служебните си задължения, като не е осъществил контрол върху дейността на служителите от администрацията към МС по отношение на изпълнението на задълженията на "Мултипринт" ООД по договор № МС - 83/27.04.2013 г. за изработка и доставка на 8 343 000 броя бюлетини за гласуване.
В техническите спецификации към проведената поръчка са били заложени допълнителни изисквания за „Мултипринт“ ООД и те са:
„..1.1.7 Към печатницата на бюлетините се поставят допълнителни изисквания за осигуряване на строг контрол върху отпечатаните количества и манипулациите с технологичния отпадък.
1.1.7.1 Чистият тираж подлежи на строга отчетност, като количествата се заприходяват за всяка отделна бройка. Предаването на съответния получател (министерство/областна администрация) става с приемо - предавателен протокол с означаване на точния брой бюлетини. Не се допуска попадането на бюлетини в случайни лица.
1.1.7.2 Технологичният брак (макулатура) се съхранява в печатницата, при строг режим на достъпа, в отделно помещение, до приключване на изборите.“
Въпреки задълженията си по Устройствения правилник на МС и неговата администрация и след изрично оправомощаване за сключване на договор от служебния министър-председател Марин Райков, Росен Желязков не е осигурил осъществяването на строг контрол върху отпечатаните количества бюлетини и манипулациите с технологичния отпадък. Не е осигурил строга отчетност върху чистия тираж бюлетини и заприходяването на всяка отделна бройка.
Настъпили са немаловажни вредни последици - възникнали са обществени нагласи, довели до недоверие от страна на значителна част от българските граждани към изборния процес и правилното и законосъобразно функциониране на органите на държавна власт в Република България.
Държавното обвинение води разследването за две извършени престъпления - в изборния процес и за длъжностно престъпление от администрацията на правителството.
Според договора за обществената поръчка печатницата "Мултипринт" е била охранявана от Съдебна охрана до 9-и май. Според българското законодателство, ако клаузите на договора за отпечатването на бюлетините не са спазени, отговорност носи министър-председателят. Тази отговорност не свършва на 8-и май, когато е приключило отпечатването на бюлетините.