Главният съдебен инспектор Ана Караиванова депозира оставката си в Народното събрание. Тя обясни, че по този начин ще накара депутатите да изберат неин заместник по- бързо.
Мандатът на Ана Караиванова изтече в началото на годината. Предишният парламент не събра необходимото мнозинство, за да избере неин наследник. Темата досега настоящият парламент не е обсъждал. Затова съвсем не без горчива ирония Караиванова посочи, че желае да бъде освободена:
Аз винаги ценя достойнството си повече отколкото заплатата
Според Ана Караиванова това мнозинство в парламента е много сложно, за да събере необходимите гласове за смяната. Затова оставката й ги улеснява, обясни още тя. Улеснява и работата на инспектората, обясни Караиванова:
Твърди се, че съдебната реформа не върви защото аз продължавам мандата си. Поради това, че се твърди, че актовете не са легитимни защото аз съм с изтекъл мандат. Принципът в държавното управление на така наречената непрекъснатост, докато не се избере нов, защото имаше опасност както други органи да кажат ние няма да работим защото не сме попълнени. Те са седемдесет и няколко човека вече в инспектората. Какво, ще получават пари и няма да работят? Защото Парламентът не може да избере
След дълго отлагане депутатите я поканиха в парламента при обсъждането на докладите за работата на инспектората през 2011 и 2012 година.
Понеже разбрах от месеци наред, че основната пречка за съдебната реформа е моето оставане на длъжността след изтичане на срока, и това ще бъде единствената причина за негативния доклад, очакван от Европейската комисия, държа да заявя, че аз съм депозирала своята оставка в Народното събрание. Сега, уважаеми народни представители, сте вие на ход, обърна се към тях Ана Караиванова.
В доклада си за работата на Инспектората на Висшия съдебен съвет за миналата година Ана Караиванова атакува безкритичното продължаване на сроковете на съдебните дела за обезщетение на българските граждани, пострадали от продължително правосъдие:
Последният случай беше 5 години съдия в Градския съд не изписа мотивите за кражби на двама крадци, извършени през 95-а година, делото се погасило по давност. И на двамата крадци, които подадоха молби, сега ще им плати държавата обезщетение. За окрадените граждани остава само многократното им разкарване до следствените органи. /.../ Аз казвам, че по-евтино ще излезе на гражданите да няма правосъдие и сами да го вземат в ръцете си или да си заплащат охранителни фирми, както слушахме, че са направили някои.
Критиката й за удължаване на сроковете на съдебните дела е породена и от факта, че е въведено задължението Инспекторатът да се занимава с обезщетяването на гражданите, чиито дела са се гледали продължително.
Трябва да се търси отговорност от тези, които не работят. И случайното разпределение не е панацея. То е само на кой ще възложим поредния скъп софтуер, каза още Караиванова и сподели, че за главния прокурор има добро мнение. Тя оцени положително повишаването на Владимира Янева в ранг "върховен съдия“:
Тя се мъчи да направи едно добро ръководство на Софийския градски съд, допълни Караиванова.
Преди да стане главен съдебен инспектор, Караиванова беше заместник-министър на правосъдието от квотата на БСП.