Седемдесет години след спасяването на българските евреи от „лагерите на смъртта” в зала „България” ще прозвучат високохуманните творби на Марк Лаври, Дмитрий Шостакович и Цезар Франк в изпълнение на Симфоничния оркестър на БНР под ръководството на израелския диригент Амос Талмон.
Талмон е дирижирал едни от най-добрите израелски и световни оркестри. Той е музикален директор на фестивала The Grand Symphonic Series (Херцелия, Израел), а през 2000 година основава фондацията „Музикални ангели” с цел да се подпомогнат млади израелски солисти.
Дмитрий Шостакович ще бъде представен с пет песни от цикъла „Из еврейската народна поезия”. Ето и разказът на руския композитор за възникването на вокалния цикъл: Веднъж минавах покрай книжарница и видях томче с еврейски песни, реших, че в него ще има мелодии, но то съдържаше само текстове. Помислих, че би могло да се разкаже за съдбата на еврейския народ, като избера няколко песни и ги „облека” в музика. Стори ми се важно, защото виждах как около мен се разраства антисемитизмът.
Солистите Росица Панайотова-Григорова (сопран), Елена Чавдарова-Иса (мецосопран) и Николай Моцов (тенор) ще изпълнят пет песни от вокалния цикъл: № 2 „Грижовните мама и леля”, № 3 „Люлчина песен”, № 7 „Песен за немотията”, № 8 „Зима” и № 11 „Щастие”. Те са български певци с богат опит и концертна дейност на българските и световни сцени.
За първи път в България ще бъде изпълнена Симфоничната поема „Емек” („Долина”) от Марк Лаври. В навечерието на фашисткия преврат в Латвия той емигрира и през 1935 година се заселва в Палестина, където повече от три десетилетия работи за изграждането на музикалната култура. Симфоничната поема е създадена през 1937 година и в нея композиторът „инкрустира” своята песен „Емек”, която пише по стихове на Рафаел Елиас две години по-рано.
И песента, и симфоничната пиеса са вдъхновени от заразяващия ентусиазъм, с който евреите се борели да пресушат блатата в Долна Галилея, за да ги превърнат в плодородна земя.
Накрая ще бъде изпълнено известното произведение на Цезар Франк – Симфония в ре минор, която е наричана още възторжен химн на живота.