Град Чанан е бил столица на десет китайски династии. Името му означава „вечен мир”. И наистина времето, когато бил построен било мирно и богато – 300-годишен „златен период” за Китай.
Чанан е един от най-невероятните градове в античния свят. Богат, чист, с широки прави улици. Някои от булевардите му били с широчина 150 метра. За сравнение, главният булевард на днешен Париж, „Шан-з-Елизе” е широк само около 80 метра! 11 булеварда, пресечени от 14 по-тесни улици, очертавали 108 района. Всеки район имал отделна стена и се делял на 4 квартала. Квадратният план следвал представите на китайците, че Земята е квадратна. С една дума, Чанан бил нещо като светът в умален вид.
И този град бил построен само за 9 месеца през 582 г. на мястото на днешния китайски град Сиан и... на по-древния дворец (3 в. пр. Хр.) на прочутия император Цин. Дворецът представлявал неправилен квадрат – земно копие на съзвездието Голяма мечка. Според китайците, на Полярната звезда от това съзвездие живеел небесният император, а дворецът и по-късно градът се намирали точно под центъра на рая и затова се смятали за център на земята. От трона на императора тръгвала линия, която го свързвала с трона на небесния владетел…
Още за Чанан, както и за най-голямото съкровище от римско злато и сребро, открито в Хоксън (Великобритания) – в поредния епизод на „История на изкуството за деца” на 20 юли от 17.00 часа.
По публикацията работи: Ирина Вълчанова
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!