Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гърция пое ротационното председателство на ЕС

Гърция, като нов председател на ЕС, ще подбере момента, за да постави в дневния ред на Европейския съвет въпроса за членството на България и Румъния в Шенген.
Гръцкото председателство ще се опита да се справи по начин, който да даде резултат.
Това заяви гръцкият заместник-министър на външните работи Димитрис Куркулас преди церемонията днес, с която Гърция официално поема ротационното председателство на ЕС.

Приоритет на председателството ще бъде по-големият икономически растеж, както и справянето най-вече с младежката безработица.

Ще работим в тясно сътрудничество с Европейската комисия и Европейската централна банка, за да постигнем напредък по темите за безработицата и икономическия ръст. Нужни са нови модели за повишаване на ръста и конкурентоспособността, както и начини за преодоляване на рецесията в Европа, заяви вицепремиерът и външен министър Евангелос Венизелос.

Акцентите на председателството са свързни с програма по овладяване на безработицата, както и проблема с нелегалната имиграция. Атина настоява за европейска помощ към страните с външна граница на ЕС.

Заради финансовите трудности гръцкото председателство ще трябва да работи в обстановка на нарастващ евроскептицизъм, каза за "Хоризонт" социологът от Атинския университет професор Георгиос Плиос:

Гръцкото председателство има значение по-скоро за другите страни, отколкото за самата Гърция. Гърците трябва да се справят с ежедневието, което е много, много мрачно.

В гръцката столица пристигна и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Той изрази увереност за пълен успех на гръцкото председателство. Барозу призова в навечерието на изборите за Европейски парламент всички политици да се ангажират с европейския дебат:

Европейският проект е демократичен, а не технократски. Нямам съмнение, че проевропейските сили ще спечелят изборите през май. Давам си сметка, че екстремистите и популистите печелят подкрепа. Понякога те заемат ксенофобски и расистки позиции. При демокрацията можем да се борим срещу тях с аргументи. Не виждам големи проблеми пред стабилността на Европа. Вече видяхме как нестабилността бива наказвана от пазарите и инвеститорите.

Гръцкият премиер Андонис Самарас заяви, че като председател на Съвета на ЕС в следващите шест месеца Гърция ще се стреми към по-положителни отношения между ЕС и неговите граждани:

Необходимо е повишаването на сигурността на ЕС - в неговите граници и извън тях. Трябва да положим още усилия в защита на еврото. Нуждаем се от повече европейска солидарност и повече демократична представителност на институциите на ЕС. Необходим ни е общ подход по въпросите на миграцията. Всичко това ще ни донесе повече сигурност и отчетност, Европа и Гърция се оттласкват от кризата.

Барозу подчерта също, че Гърция трябва да продължи усилията си, за да излезе от кризата и да не забавя реформите.

Извънредни мерки за сигурност въведоха в Атина във връзка с официалната церемония по поемане на председателството на Евросъюза. Екипи на службите за борба с безредиците, топспециалисти срещу тероризма и над 2 хиляди силно въоръжени полицаи охраняват гръцката столица.

Една след друга всички партии от опозицията изразиха възмущение от забраната за протести и също отказаха участие в официалната церемония. Лидерът на партията "Независими гърци" прикани еврокомисарите да видят резултатите от своята политика в крайните квартали на Атина.

Тази вечер европейският политически елит ще се срещне с президента на републиката и Вселенския патриарх Вартоломей. 

По публикацията работи: Катя Пеева - кор. на БНР в Солун

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна