Няма да има намаляване на болничните легла там, където има нужда, нито закриване на лечебни заведения, особено в труднодостъпните райони. Това увери пред "Хоризонт" министърът на здравеопазването доктор Таня Андреева след публикации, че с бъдещата Национална здравна карта се готви орязване на легловата база. Работна група във ведомството на Андреева работи върху документа, който трябва да бъде приет до март догодина. От Лекарския съюз посочват, че най-важното за здравната карта е броят на обслужваното население.
Критериите за изработването на здравната карта са следните:
Здравната карта се прави при много ясни критерии, един от които е брой население, потребности, заболеваемост в съответния регион. Така че няма да бъдат закрити легла, ако от тях има нужда да съществуват в общините. Всички изпитват безпокойства, това е нормално, защото за първи път има воля здравната карта да има задължителен характер. Между другото това се прави навсякъде по света, обясни Андреева.
Председателят на Лекарския съюз д-р Цветан Райчинов потвърди, че за изработването на картата са нужни ясни правила като брой обслужвано население, структура на населението, честотата и вида на заболяванията, достъпност.
След това са необходими кадри, вид лечебно заведение, оборудване, разбира се. Към тях се добавят и критериите за компетентност на медицинския персонал. По тези параметри, за да се уеднакви за страната, е необходимо да се даде какъв е минималният брой по видове специалности за точно този контингент от населението, който ще се обслужва.
Това се прилага обаче при една перфектна спешна помощ, допълни д-р Райчинов. Регионалните лекарски колегии според него трябва да дават становище дали в даден район може да се отварят нови практики или клиники. Недопустимо е според Райчинов в новата здравна карта сключването на договор с НЗОК да бъде обвързано с вида на собственост на болницата.
В предаването "Преди всички" по "Хоризонт" председателят на Сдружението на общинските болници и директор на болницата в Чирпан д-р Неделчо Тотев каза, че не са против съществуването на здравната карта, но не искат да се тръгва със закононарушения в самото начало. Той посочи, че според Закона за защита на конкуренцията не може да се определя максимален брой легла.
Ролята на здравната карта е да урегулира правилата и да може държавата да осигури минимална медицинска помощ на всички свои граждани. Това виждаме като смисъл от здравната карта. Ако започне да се говори за закриване на легла и други, отнети компетенции и други неща, които изкуствено се завишават, така че общинските болници да не могат да отговорят, то ще се върви в посока на закриване на болници с още по-бързи крачки, обясни д-р Тотев.
Той изрази съмнение, че до пролетта, когато трябва да бъде готова, здравната карта ще добие окончателен вид:
Тя би трябвало да очертае в бъдеще политиката в здравеопазването, защото винаги на нея се приписваше, едва ли не, ролята на панацея в медицината. Аз не мисля, че е така, защото тази безпарична държава, в която живеем, и при липсата на средства, едва ли здравната карта ще оправи нещата, но може би тя е едно от стъпалата, на които трябва да стъпим, за да вървим по-напред.
Интервюто с д-р Неделчо Тотев можете да чуете от звуковия файл.