Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита Попова: Институтът на помилването не е създаден за масова употреба

Снимка: БГНЕС

Загубихме доверие всички, като институции, защото не намерихме верния път да седнем заедно и в разговор, в диалог, да стигнем до извода колко малко ни е необходимо, за да запазим доверие. Липсваше лидерски подход, липсваше държавнически ангажимент. Бяхме, може би, повече изнервени, неспокойни и се отдадохме повече на това да се доказваме критикувайки, а не обединявайки и извеждайки пред скобата това, което ни е хубаво, добро, което е позитивно, което е полезно. Аз заложих на това и може би затова и спечелих. И съм много доволна, че съм дала малко повече спокойствие на хората.

С тези думи вицепрезидентът Маргарита Попова коментира за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" спада в общественото доверие към институциите през 2013-а година и покачването на доверието в нея. Всяка грешка от миналата година ще тежи в настоящата, отчете Попова, защото 2013-а година не е отделена със стена от 2014-а. Вицепрезидентът не очаква новата година да е по-лека и по-добра, защото обстановката в света се усложнява, а в България назряват избори. Попова не пожела да направи сравнение с предшествениците си на поста по отношение на института на помилванията:

Добра реклама за мен е това, че рядко се чува и се отчита, че е използван и приложен институтът на помилването, както и на убежищата. Институтът на помилването е създаден не за масова употреба. Той не е инстанция над третата в съдебната система, нито инструмент, който може да дискредитира работата  ѝ.


Вицепрезидентът разкритикува скандалите с подслушвания у нас като "пошлост" и припомни работата си като министър на правосъдието по промените в Закона за специалните разузнавателни средства, които не бяха одобрени:

Това е пошлост, която не знам по какъв начин да можем да преодолеем най-бързо, за да може да се въдвори спокойствие и порядък.

Направихме чудесни предложения за изменения заедно с прокуратурата, със съда. Участваха и други представители на неправителствения сектор. За съжаление обаче нямаше последствия, не се внесе в парламента този проект за изменение на Закона за специалните разузнавателни средства, защото там бяха направени много разумни неща, които може би щяха да намалят възможността да попадаме или да ни вкарват непрекъснато в скандали с подслушванията. И аз дори се чудя защо хората в крайна сметка искат да разберат защо, защо това се прави. Това всъщност е проява на лоши нрави, на политически игри за дискредитиране на противника, или това е съзнателна дейност, за да се държи обществото в напрежение и в стрес и да се занимаваме с неща, които не могат да дадат образ на едно общество като демократично, нормално.

Някой не искаше да се разделя с властнически правомощия, искаше да се запази диктатът на държавата и да се предпочете диктата на държавата пред човека.

Попова заяви, че се чувства освободена на поста вицепрезидент, но изрази съжаление, че екипът, който е оставила в Министерството на правосъдието, не е довършил мандата си.

Цялото интервю с Маргарита Попова можете да чуете от звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна