Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Бобева: Малките и средните фирми имат нужда от сдружаване, за да излязат на трети пазари

| обновено на 06.02.14 в 14:54
Снимка: БГНЕС
Малките и средните фирми имат нужда от сдружаване, за да излязат на трети пазари, заяви вицепремиерът Даниела Бобева на форум за европейските фондове в помощ на малкия и средния бизнес. Тя изрази тревога от неефективната подкрепа за тези предприятия.

Според Бобева малките и средните предприятия са основна жертва на кризата, която се изразява в неблагоприятни финансови показатели, които достигат до фалити и преминаването на голяма част от тези предприятия в сивия сектор. През 2012-а година от 309 000 активни малки и средни предприятия 136 800 са декларирали, че не работят и нямат обороти. Наблюдава се ясна тенденция средните предприятия да стават малки, а малките - микро. В сектора са закрити 97 000 работни места, но това не довежда до подобряване на производителността на труда, каза още Даниела Бобева. Тя посочи, че за последните три години инвестициите в дълготрайни материални активи са намалели наполовина.

По думите й положителна тенденция е макар и слабото увеличение на износа и слабото увеличение в областта на иновациите. Стратегията за малките и средните предприятия, която беше одобрена през миналата седмица са заложени 5 основни приоритета. Един от тях е подобряване на достъпа до финансиране, каза Бобева и поясни:

Три важни инициативи в тази област. Първо – Банката за развитие от банка на големия бизнес трансформираме в банка на малкия бизнес. Стартираха първите нови продукти на Банката за развитие. Тя ще се занимава основно с малки и средни предприятия. Един от важните продукти, който трябва да бъде насърчен, е за малки и средни предприятия в тежко финансово състояние. Има такава практика за подпомагане на закъсали предприятия. Банката за развитие не само ще финансира малки и средни предприятия, но и ще ги подпомага в това те да изнасят. Предприемачеството е един от основните проблеми на кризата. Много хора се отказаха да стават предприемачи. Обсъждаме възможността за създаване на няколко бизнес инкубатора, като се насочим основно към университетите. Ще търсим партньорство с големия бизнес за създаване на среда за предприемачески дух и ефективно предприемачество.

Сред останалите приоритети в Стратегията е насърчаването на иновациите. За тази година са предвидени 20 млн. лв., като целта е да се насърчат предприятията да инвестират в иновации и в партньорства с университети и изследователски институти. В момента се обсъжда идея за освобождаване от данъци на дарение в иновационна област.

Достъпът до финансиране на малките и средните предприятия за последните шест месеца е бил само 46% от поисканите средства, за разлика от средните за Европа 65 на сто. Това показва, че бизнесът в България среща сериозни трудности, каза Иглика Събева, съветник в представителството на ЕК в София.

През тази година на Банката за възстановяване и развитие й предстои да изработи нова стратегия за България. Обмислят се нови инструменти за малкия и средния бизнес, каза Стефка Славова, член на борда на директорите на Европейската банка за възстановяване и развитие.

Бобева апелира към бизнеса да формулира свои предожения, които да залегнат в новия план за действие, който се подготвя за стратегията за малките и средните предприятия.

Подробности чуйте в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени