"Ботев" Враца загуби с 3:4 от ЦСКА в един луд, луд мач

„Ботев” загуби с 3:4 домакинството си на ЦСКА в един луд мач, чийто сценарий можеше да бъде написан от Алфред Хичкок. 5 000 зрители изпратиха врачанските футболисти с бурни овации, въпреки поражението, защото три пъти се опитаха да поставят на колене червения гранд.

7 гола, 2 червени картона, 3 дузпи, изгонен старши-треньор и шоу с делтапланери – така най-кратко може да се опише трилъра във Враца.

Преди мача агитката на домакините пусна авиатори над стадиона, които от небето чрез транспаранти приканяха за подкрепа на врачани. На почивката 5 делтапланеристи се събраха над стадион „Христо Ботев” и устроиха невиждано шоу за задъханата от емоции публика. Един час преди срещата над Враца се изви порой, който направи терена хлъзгав и коварен, но и уплаши доста зрители да гледат срещата на живо.

Двубоят започна без проучване и в 5-та мин. Марсиньо центрира остро пред врата на Чавдаров, като в опита си да избие топката Руслан Куанг я заби с неспасяем автогол за 0:1. Попадението обаче не уплаши „Ботев”, а го мотивира за опасни контри. В 11-та мин. Илиев изведе Якимов, а преотстъпеният от ЦСКА халф излъга Черни и пусна кълбото към мрежата му, но Костадин Стоянов се хвърли и с ръка изби топката. Реферът Александър Костадинов даде дузпа за домакините, но вдигна само жълт картон на бранителя.

Андрей Атанасов беше безмилостен от бялата точка за 1:1. Само 6 минути по-късно действието се потвори пред вратата на врачани. След два ъглови удара Василев нацели напречната греда, а при зариграването Чавдаров изби несръчно, топката попадна у Платини, чийто удар към мрежата беше избит с ръка от Николай Маринов. Реферът изгони с червен картон защитника на домакините и посочи бялата точка. Платини вкара за 1:2, но след попадението старши-треньорът на „Ботев” – Антони Здравков вдигна червен картон на рефера, който го изгони на трибуните. По този атрактивен начин наставникът на врачани показа, че съдията е показал различен критерий при идентични ситуации. Домакините обаче не се отчаяха и в 35-та мин. Петър Альошев с глава реализира, след перфектно центриране на Илия Илиев.
След почивката атаките към двете врати не спряха. В 60-та мин. Атанасов можеше да вкара за домакините, но Апостол Попов отби от краката му. 2 минути по-късно Платини получи идеален пас пред наказателното поле на врачани и с премерен шут вкара за 2:3. Още в следващата минута Присо центрира остро, а в опита си да избие топката Савич едва не си вкара автогол, като топката се чукна в гредата.
В 69-та мин. „Ботев” изравни за трети път в мача. Капитанът Илия Илиев центрира от фаул към далечната гледа, Якимов свали топката, но Марсиньо я отби с ръка и съдията Костадинов даде втора дузпа за врачани. Илиев хладнокръвно вкара от бялата точка за 3:3. Радостта на домакините обаче трая много малко – в 76-та мин. Василев проби отдясно и центрира ниско, а от 7 метра Саша вкара за крайното 3:4.

Финалният щурм на врачани стигна само за две опасни центрирания, при които Христов беше повален, но Костадинов се уплаши да даде трета дузпа за „Ботев”, а в добавеното време същият Христов не успя да вкара с глава.

СТАТИСТИКА:
Ботев:
Чавдаров, Куанг, Георгиев /36 Висенте/, Маринов, Савич, Альошев, Якимов, Христов, Атанасов /61 Тонев/, Илиев, Коконов /72 Наденов/.
ЦСКА: Черни, Венков, Стоянов /65 Грънчов/, Саша, Марсиньо /85 Чочев/, Анисе, Попов, Василев, Платини, Варела /55 Делев/, Присо.
Голмайстори: 0:1 Куанг /5-автогол/, 1:1 Атанасов /12-дузпа/, 1:2 Платини /20-дузпа/, 2:2 Альошев /35/, 2:3 Платини /62/, 3:3 Илиев /70-дузпа/, 3:4 Саша /76/
Жълти картони: Альошев, Найденов /Б/; Стоянов, Платини, Марсиньо, Грънчов /Ц/ . Червени картони: Маринов /19 минута - Б/; Платини /82 минута Ц/.
Главен съдия Александър Костадинов /София/; стадион „Христо Ботев” /Враца/ - 5 000 зрители.

По публикацията работи: Жоро Александров