Държавният департамент на Съединените щати публикува редовния си доклад за човешките права по света. В обръщението си по този повод държавният секретар Джон Кери заяви, че това е фактологичното и безпристрастно отражение на състоянието на човешките права в глобален аспект и излиза в един от най-важните периоди в борбата за повече права и свободи в съвременната история. Кери добави, че целта на тези доклади е търсене на отговорност за нарушаването на исконни права.
В частта за България Държавният департамент отбелязва, че най-големият проблем на страната ни остава маргинализирането на ромската общност, която се сблъсква с дискриминация и предразсъдъци. Споменати са случаи на рестрикции за упражняването правото на глас и липса на ромски представители на лидерски позиции. Внимание е обърнато и на влошаването на медийната среда и увеличаването на автоцензурата, породеният корпоративен и политически натиск. В доклада се констатира, че независимите медии са били активни и са отразявали различни гледни точки, но като цяло се забелязва спад в професионалните стандарти заради все по-малко срещащата се редакторска и финансова независимост. Засегнати са още медийната война между конгломератите и увеличаващата се зависимост от държавни субсидии. В документа се изтъква и ескалиращия политически натиск, корпоративен контрол и неуважение спрямо журналистическите норми – фактори, които са довели до спадане нивата на устойчивост, достигнати преди присъединяването на България към ЕС.
Докладът отправя критики и към условията в затворите, отношението към малцинствата, нивото на корупцията във властта и посочва ниското доверие в съдебната система заради мнението, че "магистратите са податливи на политически натиск“.