Британското правителство се готви да въведе задължително владеене на английски език за чужденци, които искат да работят в старческите домове на Острова. Властите обсъждат въвеждането на подобно изискване след оплаквания, че чуждестранният персонал не винаги разбира от какво се нуждаят възрастните пациенти. Това започна да се превлъща в сериозен проблем заради идването на все по-голям брой имигранти от страните от Европейския съюз, споделят правителствени експерти.
Статистиката сочи, че 20% от работещите в старческите домове на Острова са чужденци. Според неофициални данни обаче, в някои британски градове близо половината от персонала са имигранти. Д-р Ширийн Хюсеин, съветник в британското здравно министрество, обяснява, че разширяването на ЕС и свободното движение на хора в рамките на организацията е променило профила на тези, които работят в заведенията за възрастни хора.
Мигрантите от държави извън ЕС винаги трябва да доказват, че могат добре да говорят английски език преди да бъдат назначени на работа в този сектор, което обаче не важи за новопристигналите мигранти от Европа, заяви д-р Хюсеин пред БиБиСи. Тя добави, че това води не само до липса на добра комуникация и лоша грижа за възрастните хора, но и до прояви на расизъм и дискриминация спрямо самите мигранти.
Поради това би било добре да се въвъде стандартен изпит, който да установи в каква степен кандидатите владеят английски език, какви са техните умения за общуване, препоръчва съветника на здравното министерство в Лондон.
Британското правителство вече планира да задължи работещите в старческите домове да имат свидетелство, че са изкарали курсове как да се грижат за хора с деменция и да уважават достойнството на своите пациенти.