Два поредни дни от месец юни - 27-и и 28-и - кюстендилци посвещават на “Празника на черешата”, който се свързва със славата на Кюстендилския край като Овощната градина на България.
Изложението на плодовете на овощарския труд за страната започва в гр. Кюстендил през 1896 г., когато е учредена Първата национална овощарска изложба и градът получава званието “Майка на българското овощарство”. Представя се изложба от разнообразни сортове череши, създадени в Института по земеделие в Кюстендил, и отглежданите от земеделските производители в региона.
Избрани от Бога, черешите са символ на доброто. Те са предвестници на лятото, вратата, през която се отваря берекетът и успехът на Кюстендилския овощен край. Тук черешата е присадена в бита и културата на населението; тя е пазена и обгрижвана с обич, с надежда за добруване, оградена е от ритуали и самородна поетичност; за кюстендилеца тя е “Черешчица род родила”...
На “Празника на черешата” животът се превръща просто в купа с череши.
Първият етап преминава под наслов - "Черешата в занаятите". Десетки занаятчии от цялата страна подреждат свои изделия в Градската градина. Излагат се произведения на изкуството, посветени на черешата - кукли, бижута, пластики, икони и различни автентични произведения, майсторски изработени от сръчните ръце на художници и занаятчии.
Паралелно с това се провежда фолклорният празник “Черешчица род родила”. В богата художествена програма състави, танцови формации и индивидуални певци представят магията на черешата и въздействието й върху българския фолклор.
Акцентът на празника е изложението с конкурсен характер, в което вземат участие читалища, неправителствени организации, сдружения, детски градини и училища от Кюстендил и региона. Изложбени маси биват аранжирани и покривани с този ярък и вкусен плод - подреждат се и майсторски изплетени вешала от череши.
И тази година партньор на Общинате е Институтът по земеделие – Кюстендил, който представя разнообразието и новостите в черешопроизводството на Кюстендилския регион. Председател на комисията по оценяване на участниците в изложението е директорът на Института проф. д-р Димитър Домозетов.
Двудневните черешови празненства завършват с богата художествена програма. Накрая се определят победителите на изложението за най-добро и атрактивно представяне, а черешите се раздават и изяждат.
Тазгодишното издание на празника ще бъде в подкрепа на кандидатурата на София и Югозападен регион за "Европейска столица на културата 2019".
"Култура и духовно развитие" Кюстендил
Програмата на "Празника на черешата" можете да видите тук.