Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Черноморски кметове се обявиха срещу създаването на Национален парк "Българско Черноморие"

Снимка: БГНЕС

Без презентации и обсъждане премина втората поред обществена дискусия за създаването на Национален парк "Българско Черноморие", която се проведе в Созопол.

Първата дискусия в Бургас се провали, след като собственици на земи изгониха представителите на МОСВ и БАН от залата на Областната управа.

Още в началото на срещата днес черноморски кметове се обявиха срещу проекта с мотив, че той е концептуално сгрешен.

Кметовете на Созопол, Приморско и Царево Панайот Трези, Димитър Германов и Георги Лапчев, както и главните архитекти на общините, изразиха категоричното си несъгласие за създаването на Парк "Българско Черноморие".

Предложената територия не е единна, проектът не е съобразен с българското законодателство и няма икономическа обосновка, бяха част от възраженията на местната власт.

Аз не виждам защо трябва да отиваме към тая тежка, тромава структура, наречена "национален парк", за която трябва да се хвърлят милиони левове да се издържа, като може с една заповед на министерството и казусът ще се реши. 

Отделен е въпросът, кому е нужен такъв мастодонт? Това е огромна по територия парк, който изключително трудно би бил управляван и от тук нататък ще започнат едни конфликти.

Това предложение трябва да бъде оттеглено официално от Министерството на околната среда. То не е съвместено с българското законодателство. В този си вид предложението обрича на гибел, да речем ловния туризъм. Как е възможно цяла територия на Държавно ловно стопанство "Ропотамо" да бъде включена в това предложение?! В националните паркове ловът е забранен.

На обществената дискусия присъстваха едва 15 души представители на местната власт и на неправителствени организации. Това не е обществено обсъждане, а само предварително проучване, каза заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов:

В момента сме в много ранна фаза. Представена е една научна информация за защитените видове, зони и местности по Българското Черноморие. Финално до идеята за цялостен устройствен правилник, план за управление и съществуването на административна структура като национален парк, има доста вода да изтече.

Три обществени дискусии в Бургас, Варна и Балчик ще се проведат още по проекта за създаване на Национален парк "Българско Черноморие".

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени