Българското посолство в Триполи е евакуирано от Либия поради сложната обстановка в страната, каза за "Хоризонт" Венцислав Генков, изпълняващ длъжността говорител на външното ни министерство.
Няма българи, които да са търсили помощ в мисията ни, уточни той и добави, че няма пряка опасност за живота и сигурността на българите в страната. Там са останали 100-ина души, предимно работници, които са отказали да напуснат Либия.
В случай на нужда от екстрено съдействие, българските граждани на територията на Джамахирията биха могли да са обръщат към делегацията на ЕС в Триполи, както и към дипломатическите представителства на Малта, Франция, Унгария, Италия или Румъния.
Межувременно външното министерство на Сърбия препоръча на сърбите в Либия незабавно да напуснат страната, а останалите да се въздържат от пътуване в Либия заради активизирането на въоръжените сблъсъци.
Министерството посочи, че сръбските граждани в Либия могат да се обръщат за съвети за възможните начини за напускане на Либия към сръбското посолство в Триполи, което засега остава отворено. Препоръчва се също сърбите в Либия да изпратят в посолството свои координати за контакт.
Външното министерство посочи, че международното летище в Триполи е затворено, а другите летища работят в ограничен режим, без точен график на полетите. Едно от възможните направления за напускане на Либия е по суша през Тунис, се казва в съобщението на сръбското министерство.
Най-малко 30 души са били убити през нощта и тази сутрин в източния либийски град Бенгази, по време на тежки сблъсъци, с участието на военни самолети и ракети, между правителствените специални сили и ислямистки бойци.
Ожесточените боеве в Бенгази, вторият по големина град на страната, и битките между противниковите милиции в столицата Триполи, засилват все повече кризата в Либия. През последните две седмици сме свидетели на най-голямото насилие след гражданската война от 2011-а година, при която бе свален Муамар Кадафи.