Ситуацията в сектора на енергетиката е много притеснителна. Всеки месец Националната електрическа компания губи около 50 милиона лева заради ценовите решения на енергийния регулатор (ДКЕВР). НЕК се разплаща редовно в почти пълен обем с компаниите, свързани с някои партии, а останалите получават под 50% от дължимите им суми. Това каза пред БНТ1 вицепремиерът Екатерина Захариева, която се очаква да оглави енергийния борд. Предстои да се изработи механизъм за равномерно разплащане с всички участници по веригата на производство и доставка на електроенергия съобразно постъпленията в НЕК.
Захариева е разпоредила проверка кои фирми и как погасяват задълженията си към НЕК заради неравномерните плащания. Окончателните резултати ще бъдат обявени през следващите дни. Тя изрази надежда, че въпреки загубите до режим на тока тази есен няма да се стигне. към тези фирми вървят месечните плащания, които надвишават 90% от дължимото.
Целта на енергийния борд е да направи анализ за състоянието на сектор енергетика. Да отправи препоръки и предложения към държавните органи, които отговарят за политиката и регулирането. За политиката отговарят министерствата и МС, за регулирането – регулаторът. Предвидили сме, ако се налага, да се обсъжда и изменение на нормативната уредба, подчерта Екатерина Захариева.
"Южен поток" ще се случи, но той трябва да се случи добре за България и спрямо европейските правила, каза Захариева. Не само България, но и редица други държави подкрепят този проект.
За оперативните програми Захариева подчерта, че от март е спряно разплащането на общините, съответно те към строителните компании и това е довело до демотивиране на общините. Беше ми казано, че ако държавата не започне да се държи партньорски с общините, те наистина ще бъдат демотивирани да участват в следващия програмен период. Успяхме да възстановим със средства от държавния бюджет плащанията по двете спрени програми. По две от осите на ОП "Регионално развитие" и по ОП "Околна среда". В момента се разплаща, каза Захариева.