1 декември е националният празник на Румъния.
На тази дата се чества годишнина от връщането на Трансилвания и сливането й с Румъния. Това се случва през 1918 година.
Историческите данни за появата на тази държава сочат, че тя се е зародила през 5 век пр.н. е., когато по горното и долно течение на река Дунав се заселват племената даки и гети. Тогава тя се е казвала Дакия. От тези векове до сега претърпява множество преобразувания, като преминава през различни исторически и географски реформи. Сменят се много владичества и управления. Едно от тях е на римския император Траян, когато е била римска провинция, а по-късно възникват княжествата Влахия и Молдова, които попадат под властта на Османската империя.
През 1861 година княз Александро Куза обявява независимостта на държавата Румъния. Но постига напълно тази свобода едва през 1877 година след края на Руско-турската освободителна война.
През 1918 година на 1 декември Трансилвания се отделя от Австро-Унгария и се присъединява към Румъния.
Столицата Букурещ е сравнявана с Париж.
Тя привлича туристи от цял свят, заради средновековните си забележителности от времето на даките и саксонците и красивите сгради от 19 век.
Въпреки тежките 24 години на тоталитаризъм и властването на Чаушеску, Румъния успява да изплува от мизерията на социализма и в момента е една стабилна икономическо-социална държава. Този възход неминуемо оказва влияние и над културния живот на страната.
През месец декември в рубриката „Музикална мрежа” слушателите на програма „Христо Ботев” ще имат възможност да се запознаят с най-новите имена от музикалната сцената на Румъния. Ще звучат стиловете денс, поп, рап и ар енд би в изпълнение на певците: Ада Александра, Мариус Иванча,Стефан Стан, Вики Ред, Кио, Александра Краеску, Лоре, Корина, Дориан, Андреа Балан, Анна Леско, Андреа Баника, група „Клас” и много други.
четвъртък, 4 и 18 декември, от 11 часа