Президентът на Руската централна банка заяви днес, че решението от снощи за драстично повишение на лихвените проценти увеличава рисковете за спекулативни залози срещу рублата и добави, че момента руската валута е подценена.
Ние трябва да направим така, че спекулативните стратегии срещу рублата да станат по-рисковани, каза Елвира Набиулина в телевизионно изявление по държавния ТВ канал Rossiya24 TV.
Набиулина потвърди, че Централната банка няма планове да налага каквито и да са "административни ограничения" за справяне с проблема на обезценяващата се рубла, опитвайки се по този начин да ограничи страховете за скорошно налагане на капиталов контрол в Русия.
В първите коментари на Централната банка, след като тя повиши основния си лихвен процент с 650 базисни пункта до 17%, Елвира Набиулина заяви, че затягането на паричната политика е насочено основно към овладяване на инфлацията, но в същото време ще окаже косвено влияние и върху нивата на рублата спрямо останалите валути.
Според нея отслабването на рублата е "сигнал", че Русия трябва да се научи как да живее в новите условия, осланяйки се на вътрешните ресурси, оценявани в рубли, и трябва да се пристъпи към замяна на досегашния внос. Запитана как ще се успокоят руските домакинствата на фона на рязката обезценка на рублата, Набиулина каза, че основната цел е да се направи така, че страната да бъде по-малко зависима от външните условия.
Председателят на РЦБ също така заяви, че повишаването на лихвите трябва да направи по-привлекателни депозитите в рубли.
Въпреки телевизионно интервю на Елвира Набиулина рублата бележи ново "свободно падане" спрямо еврото и долара, след като в началото на днешната търговия успя да поскъпне, но само за кратко, като реакция на рязкото повишение на основната лихва.
Сега руската валута бележи спад от цели 13% спрямо американския долар към ниво от 74 рубли, като дори за кратко удари ново историческо дъно от 79,52 рубли за един долар. Спрямо единната европейска валута руската рубла се срива в рамките на деня с цели 17,7% към 95,88 нивото, като по-рано през деня удари рекордно дъно от 97,92 рубли.
Основен негативен фактор за новата драматична обезценка на рублата оказва днешният подновен силен спад на петролните цени към пет и половина годишни дъна.
Сега януарските фючърси на петрола тип "брент" се понижават с 3,64% към 58,84 долара за барел, а на фючърсите на американския лек суров петрол – с 3,36% към 54,03 долара за барел. Малко по-рано през деня цените на петрола тип "брент" и на американския лек суров петрол удариха поредни многогодишни дъна съответно от 58,50 долара за барел и от 53,80 долара за барел.
Междувременно първият вицепрезидент на РЦБ Сегрей Швецов обяви, че Централната банка ще предприеме и допълнителни мерки, за да стабилизира руските вътрешни финансови пазари. Той също така определи като "критична" настоящата ситуация на руския валутен пазар и на фондовата борса в Москва.