Еврото се срина на историческо дъно след победата на СИРИЗА в Гърция. За първи път от 11 години насам търговията се извършва под психологическия праг от 1,1 долара за едно евро.
Пред "Хоризонт" борсовият анализатор Димитър Шуйцов прогнозира, че не е изключено да се стигне и до изравняване на курса между двете валути.
Сривът на еврото към долара е провокиран най-вече от плана за изкупуване на държавни облигации на Европейската централна банка, отколкото от изборите в Гърция, коментира борсовият анализатор Димитър Шуйцов:
Принципно, когато се вливат големи количества пари в икономиката, това води до обезценяване на валутата и реално това беше причината за падането на еврото през последните дни. Ситуацията сега с Гърция и победата на тази крайна партия СИРИЗА всъщност не се отрази чак толкова зле, тъй като се очакваше още първоначално тази партия да спечели и реално от страната на еврото беше калкулиран този спад.
Опасенията за излизане на Гърция от еврозоната обаче ще запазят тенденцията на обезценяването на единната валута.
Ако Гърция реши да предприема някакви радикални мерки да се отделя от Евросъюза или да реши да не плаща изобщо дълга си, това, разбира се, ще се отрази негативно на еврото и можем да станем дори свидетели на паритет, т.е. евро-долар едно към едно курса, смята Димитър Шуйцов.
Евтиното евро и продължаващото теглене на пари от гръцките банки може да доведе до сериозни проблеми, коментира анализаторът. Те обаче няма да се отразят на банките в България:
По-голямата част от тези банки реално вече капиталите им са така преразпределени, че да нямат много общо с Гърция. Така че не бих казал, че може да се очаква някакво влияние освен ако не станем свидетели на нещо наистина радикално, например някои от големите банки там да фалират. На този етап е доста фантастично и не вярвам, че биха позволили да се получи.
Според анализатора пазарите ще следят внимателно сформирането на новото правителство в Гърция и ще реагират на всяко негово решение.