Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментари на депутатите за ситуацията в Гърмен

Снимка: БГНЕС

Депутатите разчетоха различни причини за случващото се в Гърмен.

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов смята, че става дума за битов скандал и неадекватна политика на местната власт.

Наслагвани проблеми с годините, липса на адекватна политика от местната власт. Защото е недопустимо да има толкова незаконни сгради и в един момент да се каже, че всичко това се е случило пред очите на тези, които са имали една търпимост към това, което се прави там.

Ситуацията в Гърмен е доказателство, че няма никаква политическа стабилност, коментира социалистът Атанас Мерджанов.

Натрупаните през годините тежки икономически социални диспропорции, неравенства, неспазване на законодателството, очевидно чакат само една малка искрица, за да се стигне до непоправимото, не дай си Боже. Естествено, че ако има политическо заиграване, то би трябвало да бъде санкционирано от българското общество, от всяка една политическа партия, категорично.

Според Корман Исмаилов от Реформаторския блок, с наближаването на местните избори, е възможно подобни ситуации да зачестят.

Радан Кънев пък смята, че това е пореден случай на изостряне на етническото напрежение.

Очевидно е свързано и с напрежение, което вече е в рамките на предизборната кампания. А тъй като тези разширяващи се махали, все повече и повече решават изборния резултат. Аз все пак смятам, че случаят  изцяло е в компетенцията на МВР на настоящия етап.

Валери Симеонов директно обвини ДПС за ситуацията в Гърмен.

Причините идват от дългогодишното създаване на група хора, които са облагодетелствани да не спазват закона, за да гласуват за ДПС. Ахмед Башев, така известният местен дерибей, с години си е създавал там едно населено гето. Дал им е право да се заселват, за да гласуват и да го подкрепят. Започнали са с 200 човека, сега в момента са над 900 човека.

Али Осман Имамов нарече обвиненията на Патриотите спекулация.

Тези роми не гласуват за ДПС. От около 400 избиратели, само десет процента - 40 души, са гласували за ДПС. Няма политически елемент. Това, което се случва в Гърмен, не е прецедент, а е симптом на влошени отношения между етническите групи в България.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна