Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Франция и Великобритания със споразумение за справяне с миграционната криза

По-тежки мерки въвежда и унгарското правителство

| обновено на 19.08.15 в 12:12
Нелегални имигранти в Кале пресичат загражденията към влаковете, преминаващи под Ламанша
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Споразумение за справяне с кризата с мигрантите в Кале, отнасящо се до засилване на сигурността в бежанските лагери и подобряване на хуманитарната помощ за бежанците, ще подпишат министрите на вътрешните работи на Франция и Великобритания утре.

Друга цел на документа е справянето с групите за трафик на хора в района. Ситуацията с бежанците предизвика международно внимание, след като стана ясно, че стотици имигранти правят опит да влязат в терминала на Евротунела под Ламанша и някои от тях намират смъртта си.

Политиците във Великобритания обвиниха френската страна в проблеми със сигурността, докато колегите им в Париж твърдят, че Лондон прави твърде лесна нелегалната работа в страната. Само в лагера в Кале живеят около 3 хиляди бежанци от Африка, Близкия изток и Азия.

По данни на Европейската агенция за управление на външните граници (Фронтекс) над 107 хиляди мигранти са засечени по границите на Евросъюза през юли - трети пореден месечен рекорд.

Повечето от имигрантите са от Сирия и Афганистан. Наджиб Зазал, имигрант, пътуващ по Балканския път от Гърция, през Македония и Сърбия, до Западна Европа разказва: Тук няма нищо. Няма никакви удобства, някои спят на железопътната линия, други под слънцето, имаме много болни деца, няма никакви удобства за децата и болните.

Над 35 хиляди мигранти са достигнали Унгария по Балканския път само през юли, съобщи по-рано този месец ЕК. Заедно с Гърция и Италия, това е третата страна, засегната най-сериозно от миграционния проблем. Вчера правителството обяви, че ще разположи няколко хиляди полицаи по границата със Сърбия като нова мярка за спиране на притока от нелегални имигранти.

Новите мерки бяха обявени от ръководителя на премиерската канцелария Янош Лазар, цитиран от агенция Ройтерс. Според Лазар правителството е решило да засили охраната на границите, защото имигрантите стават все по-агресивни и целеустремени. Той предложи също парламентът да обсъди на специално заседание затягане на наказателния кодекс на страната. Лазар посочи още, че незаконното пресичане на границата и повреждане на граничните ограждения трябва да се наказват със затвор до 4 години. Освен това правителството смята да предложи по-сурови наказания за незаконно вкарване на чужденци в страната.

До ноември ще бъде завършено изграждането на ограда с височина от 3,5 метра и дължина 177 километра по цялата граница със Сърбия. Съоръжението трябва да бъде готово през ноември.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна