Въвеждането на еднократен налог върху таксиметровите превози няма да доведе до увеличаване на цените на превозите, заяви председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. Комисията одобри въвеждането на данък между 400 и 1000 лева върху таксиметров автомобил. Ставката ще бъде определяна от всяка община.
Еднократният налог между 400 и хиляда лева ще замени данък печалба, или данъка върху доходите на физическите лица, които в момента трябва да плащат таксиметровите водачи, обясни председателят на Бюджетната комисия Менда Стоянова, която е и един от вносителите на законопроекта.
Как е определен този диапазон? Всички знаем, че в момента минималната работна заплата е 360 лева, което практически означава, че всеки един, работещ на минимална работна заплата, внася 400 лева данък в държавата. Така че минимумът, който трябва да внасят въпросните превозвачи, е 400 лева. Знаете, че от догодина, тази минимална работна заплата се увеличава, но това не е отчетено в този диапазон, така че за някои по-малки общини, съобразно решението на Общинския съвет, може да бъде и по-нисък от данък върху една минимална работна заплата за годината, който е някъде около 550 лева годишно за новата минимална работна заплата.
Заради това цената на таксиметровия превоз няма да се увеличи. Йордан Цонев от ДПС обаче предупреди:
Да не се заблуждавате, че е улеснение за една група. Друга група може да я видим отпред, на жълтите плочки.
Отговорът на превозвачите: Румен Крумов от една от браншовите организации:
Подкрепяме предложението по отношение връщането на тази взаимовръзка кой участва в пазара, като минимум обозначаване броя автомобили, като броя сергии на един пазар.
Румен Гечев от "БСП лява България" определи действията на управляващите като панически, за събиране на повече пари в хазната.
Всяка община ще решава каква ставка да въведе за таксиметровите превози, като интервалът, в който по закон трябва да се вместят, е между 400 и 1000 лева.Промяната в Закона за местните данъци и такси е предложена от депутати от ГЕРБ.
Това е вторият опит за тази година управляващите да осигурят повече ресурс за общините. Идеята всяка община да може да налага до 2% върху данъка върху доходите на физическите лица беше първият опит, но той така и не стигна до официално внасяне на законопроект.