В коментара си след Консултативния съвет по национална сигурност лидерът на ДПС Лютви Местан подчерта, че силният страх от бежанците идва не от техния брой, а от етническото и културно-религиозно различие, което те носят и заради риска че с потока към ЕС и България биха могли да проникнат „бацилите“ на радикализма и фундаментализма. Според Местан като национална либерална партия Движението за права и свободи е естествена бариера за противодействие на този процес:
От тази гледна точка много е важно и вътре като национална политика да се разгръща интеграционния процес, защото маргинализираните общности, социално изключените общности биха могли да бъдат по-податливи на опасни идеи. ДПС обаче със своя профил на либерална партия, наистина, и със своя модел, който носи, представлява ценностна преграда, бариера, по-надеждна от телените мрежи, които се строят по границата.
От ДПС са доволни, че в рамките на съвета е демонстрирана общата воля на институциите да дадат своя сериозен принос за изработване на обща европейска позиция за преодоляване на конфликтите в Близкия Изток и Северна Африка:
Защото така бихме преодолели първопричините за бежанския и миграционния поток към Европа. Отправихме препоръка езикът на омразата да не бъде част от политическия диалог, защото това наистина е сериозен риск за националната сигурност.
Преди заседанието на КСНС лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов заяви, че бежанският поток продължава да бъде една от големите опасности пред националната сигурност. Затова според него точно в този момент не трябва да се правят експерименти в сектор „Сигурност“:
Когато имаш подобен засилен емиграционен натиск, когато на хиляда километра от двете страни на границата на България се водят военни конфликти и има заплахи от тероризъм, да си правиш експерименти със сектора "Сигурност" и то в последния момент „скрито-покрито“, няма начин да не се предизвика такава реакция.
От своя страна лидерът на "Атака" Волен Сидеров декларира, че ще се държи като опозиция и изрази несъгласие с политиката по отношение на външнополитическите приоритети на България:
Тази геостратегическа линия, която се води от българското управление, е грешна. Преди известно време премиерът се оплакваше, че руският газ бил много скъп. Не може да наричаш Русия "агресивна държава" и да искаш газът да е евтин.