Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страните от Западните Балкани затвориха границите си за нелегални мигранти

| обновено на 09.03.16 в 17:38
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Македонското министерство на вътрешните работи съобщи, че южната граница на страната с Гърция е затворена за преминаване на мигранти. По данни на министерството през вчерашния ден в страната не са влизали мигранти от Гърция. 
По последни данни  близо 36 хиляди души са блокирани на гръцка територия, от които над 8 хиляди в лагера Идомени. Гръцкото правителство се опитва да убеди бежанците да отидат в приемни центрове, за да се избегне излизане извън контрол на ситуацията. Но бежанците като доктор Мохамад от Сирия твърдят, че нямат друг избор.
Оставихме всичко и тръгнахме. Много, много е трудно да прекосиш границата, защото дори и турците ни убиват. Но нямаме друг избор, трябва да я прекосим.

Бежанците, блокирани на гръцко-македонската граница смятат , че европейските и турски лидери ги третират като пионки.  Ахмед, който бяга от Сирия, заяви:

Разбира се, че сме разочаровани. Повечето тук се надяваха да отворят границите поне за тези, които са блокирани на границата, но в крайна сметка разбрахме, че не можем да минем. Затова се чувстваме зле, ядосани сме.
По-рано Словения, Хърватия и Сърбия наложиха нови ограничения по границите си. Белград и Загреб реагираха със заповед. В двете държави ще могат да влизат само мигранти с валидни документи. Според властите в Белград Сърбия не може да си позволи да стане притегателен център за бежанците. 

Властите в Любляна обявиха, че на словенска територия ще бъдат допускани само бежанци, които търсят убежище. Словенският премиер Миро Церар заяви, че с тази стъпка Любляна  показва, че т.нар. Балкански маршрут вече не съществува.

Затварянето на Балканския маршрут означава, че всички държави по този път, включително Гърция и със съструдничеството на Турция, ще връщат всички нелегални мигранти.

От своя страна външният министър на Австрия Себастиян Курц приветства предприетите действия и ги определи "като правилен подход и край на благосклонността на Европа, привлякла стотици".

Турция няма да връща бежанци в конфликтни зони съгласно споразумението с ЕС и не вижда законови пречки то да бъде приложено, заяви външният министър Мевлют Чавушоглу, цитиран от Ройтерс. Според Чавушоглу Брюксел е приел повечето турски условия, заложени в проектодокумента. 
В понеделник Анкара се съгласи да приеме обратно всички нелегални имигранти в замяна на 6 млрд евро, въвеждане на безвизов режим за турските граждани, пътуващи в Европа и ускоряване на преговорите за присъединяване към ЕС. 


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени