Държавата трябва да предприеме политика за оказване на грижи за възрастни и болни хора, препоръча д-р Богдан Богданов от Националния статистически институт. Изводът е на основата на мащабно проучване за регионалното и социално-икономическо развитие.
Над 25 % от домакинствата в страната са от един човек, което е изключително тревожна тенденция, категоричен е Богдан Богданов от националната статистика. Изводът е, че има:
Необходимост от въвеждане на политики за полагане и грижи на старите болни самотници, а от друга страна е необходимостта от въвеждане на мерки и политики, които стопират възможността за отчуждаване на младите хора, което ги прави асоциални с всички отрицателни последици за тяхното развитие.
Тенденцията на застаряване на населението не изненадва никого, но според изследването, през 2020 година населението на България ще падне под 7 млн. души. Това ще се отрази тежко на пазара на труда и на издържането на хората, които са извън трудоспосбна възраст, допълни Йордан Калчев:
През 2005 г. на 100, излизащи от трудоспособна възраст, влизаха 115, а през 2000 г. са били 124. Сега ние нямаме възпроизводство на работната сила и това е един сериозен проблем.
Любопитна тенденция е, че все повече нараства концентрацията на работна сила в големите центрове, но повечето хора избират да живеят в периферията им:
Близките части до градовете, до ядрата създават по-добри условия за живот. С развитието на пътната инфраструктура и т.н. могат вече по-лесно да се придвижват от местоживеенето до местоработата.
Това обаче води до редица нови проблеми, едно от които е, че се увеличава замърсяването на периферните части.