Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дойче банк е най-рисковата финансова институция в света, предупреди МВФ

Водещата немска банка се провали на годишния стрес-тест на Фед

Днес се очертава доста лош ден за най-големия германски кредитор – Дойче банк, след като три важни финансова регулатора порицаха банката за грешки в управлението, отбелязвайки, че това може да има широки последици за нейните цялостни финансови операции.

Федералният резерв на САЩ и Международният валутен фонд посочиха, че основни въпроси, свързани с управлението на Дойче банк, засилват опасенията за рисковете, които кредитната институция поставя пред финансовата стабилност.

Отхвърляйки капиталовия план на американското поделение на Дойче банк, Фед заяви, че недостатъци в рисковия мениджмънт и инфраструктурния контрол в компанията ограничават надеждността на процеса за капиталово планиране. Клонът на германския кредитор в САЩ се оказа една от двете банки, заедно с американското поделение на испанската Banco Santander SA, чиито капиталови планове бяха отхвърлени след проведения от Фед годишен банков стрес-тест.

Федералният резерв също така намери съществена слабост в капиталовия план и на американската Morgan Stanley, но въпреки това го одобри, макар и под условие.

Международният валутен фонд също споделя опасенията на Фед относно рисковия мениджмънт (управлението на риска), посочвайки в свой доклад, че Дойче банк представлява най-рисковата финансова институция в света като потенциален източник на външни шокове за финансовата система.

Сред всички глобални системно значими банки Дойче банк се явява най-важен нетен приносител на системен риск, следвана от британската банка HSBC и швейцарската Credit Suisse, се посочва в последен доклад на МВФ – "Програма за оценка на финансовия сектор".

Институцията, базирана във Вашингтон, също така заяви, че германската банкова система като цяло представлява по-висока степен на възможен "външен заразен ефект" в сравнение с рисковете, които тя поставя за самата германска финансова система.

Най-голямата германска банка също така беше глобена по-рано днес от независимия регулатор на "Уолстрийт" – FINRA – с 6 млн. долара за неизпълнение на задължението за предоставяне на навременни и точни данни за нейната търговия и транзакции. Наложеното на Дойче банк наказание от страна на Регулаторния орган на финансовата индустрия (FINRA) е най-голямото в историята по въпроси, свързани с т.нар. "сини отчети" (изискванията за предоставяне на Комисията за ценни книжа и фондови борси на информация, свързана с търговията и финансовите транзакции на дадена финансова институция).

Дойче банк отказа да признае или да отрече обвиненията, като нейният говорител също така отказа да коментира наложената глоба от страна на FINRA, както и оценката, направена от Международния валутен фонд.

Напълно логично акциите на Дойче банк са подложени на разпродажби в началото на днешната търговия, понижавайки се с около 3,4%. Спад с 2,6% бележа и акциите на испанската Banco Santander, която също се провали в годишния банков стрес-тест на Федералния резерв.

Това се отразява негативно на целия банков сектор на стария континент, като днес общият европейски банков индекс се понижава с 1,6%, слагайки край на неговата възходяща корекция през предходните две сесии на търговия, когато  финансовите акции опитаха да се съвземат от шока и масовите разпродажби последвали новината за Brexit.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна