Проповедникът Фетулах Гюлен категорично отрече обвиненията на турските власти, че има нещо общо със опита за военен преврат в Турция. "За мен като човек, пострадал от няколко военни преврата, е много обидно да бъде обвинен, че имам някаква връзка с такова деяние", заяви Гюлен, който от 17 години живее в изгнание в американския щат Пенсилвания.
Съединените щати поискаха Турция да предостави доказателства за твърдението, че ислямския проповедник Фетулах Гюлен е замесен в опита за преврат. Американският държавен секретар Джон Кери посочи, че Турция не е отправяла искане за екстрадирането на Гюлен.
САЩ са зад демократичното ръководство на турската държава, подчерта Кери и допълни, че работещите в посолството на САЩ в Турция са добре. По неговата оценка ситуацията в страната се нормализира.
Американският държавен секретар изрази надежда, че принципите на конституционния процес ще бъде спазени при търсенето на възмездие от организаторите на неуспелия военен преврат, както и предложи легитимна подкрепа в законодателно отношение от страна на Съединените щати.
В коментар за събитията в Турция, новоназначеният външен министър на Великобритания Борис Джонсън заяви, че странат му е силно обезпокоена от случващото се.
Работим усилено, за да направим най-доброто за всички британски поданници, които са на почивка в Турция. Призоваваме ги да следват съветите на туроператорите и агенциите.
Всяка година над 2 милиона британция посещават Турция.