Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на чуждестранния печат


Руският печат прави прогнози за последиците от опита за преврат в Турция, по-специално за отношенията ѝ с Русия. Комерсант откроява международния аспект: Турция губи според вестника възможността си да влияе на ситуацията в Сирия, Ирак и други горещи точки, използвайки армията си като политически инструмент. За Москва това създава предпоставки за сближаване с Анкара, пише изданието и в тази връзка посочва, че руският държавен глава Владимир Путин се е обадил на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и е изразил подкрепа към него. "Комерсант" допуска двамата да се срещнат още в началото на август, преди форума на Г-20 през септември в Китай.

Аналитикът Руслан Пухов пише за "нов прозорец на възможности за Москва": Анкара според него занапред ще е по-склонна да участва в големи енергийни и други бизнес проекти.  

Въпреки сериозните проблеми в Турция, изострили се от година насам, народът откликна на призива на Ердоган да даде отпор на метежниците, изтъква "Газета". 

Повечето бранеха съвсем не Ердоган или Партията на справедливостта и развитието, а своето право и своя начин на живот.

Хората смятат, че е по-добре да си имат работа с "лошия Ердоган", отколкото с една "добра хунта", допълва "Газета".

Гръцкият вестник Етнос пише за "погром със султански ферман" в Турция, като набляга на масовите чистки в армията, правосъдието и държавната администрация след неуспелия преврат" и за евентуално връщане на смъртната присъда в страната. Елефтерос типос смята, че Турция е изпаднала в крайности, като отбелязва, че "президентът е всесилен".

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна