Към края на снощната търговия щатският долар поскъпна за кратко към 116,15 йени след информация на агенция Nikkei, че японските власти ще инжектират 6 трлн. йени (около 57 млрд. долара) в икономиката на страната през следващите няколко години под формата на директни фискални разходи - двойно над първоначално планираните около 3 трлн. йени, като общият пакет от стимулиращи мерки, включващ и заеми за бизнеса, може дори да надвиши 20 трлн. йени.
Последваха обаче слухове, че очакваните нови стимули ще бъдат в размер на едва 6 трлн. йени, като само около 2 трлн. йени от тях ще бъдат за сметка на очаквания нов извънреден бюджет. Очаква се правителството да обяви своето официално решение на 2-ри август, след което извънредните държавни разходи (за едва 2 трлн. йени) ще трябва да бъдат гласувани от парламента на страната най-вероятно през октомври. Това би означавало, че новите стимулиращи мерки ще влязат в сила или към края на 2016-а или чак в началото на 2017-а година.
В същото време агенция Блумбърг обяви, че не се очакват промени в настоящата парична и лихвена политика на предстоящото в края на седмицата заседание на Японската централна банка (на 28-и и 29-и юли).
Всички това обърна рязко посоката на движение на йената, като през днешната азиатска търговия тя поскъпна с над 1% спрямо останалите основни валути.
Доларът се срина с около 2 йени, падайки с 1,45% към 10-дневно дъно от 104,12 йени, докато еврото и британската лира се обезцениха към двуседмични дъна съответно от 114,56 и от 135,96 йени.
Спекулациите за доста по-малък от очакваното размер на планирания от японските власти нов пакет от стимулиращи мерки и рязкото поскъпване на йената доведоха и до вълна от продажби на акции, търгувани на борсата в Токио, като индексът Nikkei приключи днешната търговия със спад от 1,43%.