Централната банка на Япония обяви скромна доза от стимулиращи мерки и запази без промяна основната си лихва от -0,1%, разочаровайки по този начин инвеститорите, които очакваха по-смела стъпка, допълваща предстоящия нов план на правителството за допълнителни разходи, целящи да подкрепят слабия икономически растеж и инфлацията в страната.
След края на двудневното заседание ЯЦБ заяви, че увеличава годишния размер на купуваните от нея борсово търгувани финансови инструменти (EFT) до 6 трлн. йена (около 58 млрд. долара) от досегашните 3,3 трлн. йени, като това нейно решение беше взето със 7 срещу 2 гласа. Тя обаче остави без промяна размера на осъществяваните от нея операции на паричния пазар, така че паричната база да се повиши с годишно темпо от 80 трлн. йени (решение с 8 срещи 1 гласа) и запази без промяна (не понижи) важната лихва по банковите депозити, държани при нея, в размер от -0,1% (решение със 7 на 2 гласа).
Централната банка обаче заяви, че ще извърши задълбочена оценка на въздействието на отрицателни лихвени проценти и на масивните по размер покупки на активи, известни като "количествени улеснения", което предполага, че може би предстои по-основен ремонт на нейната програма за стимулиране на икономическия растеж още на следващото заседание на 20-и и 21-ви септември.
В същото време ЯЦБ намали рязко своята прогноза за основния индекс на потребителските цени (индекса CPI без цените на храни и енергия) за фискалната 2016-а/2017-а година до повишение с едва 0,1% от предишна прогноза през април за нарастване на инфлацията с 0,5 на сто, запазвайки без промяна своите оценки за основния CPI през следващите две година на нива съответно от 1,7% и от 1,9%.
При представянето на своя нов тримесечен икономически доклад, банката потвърди, че очаква инфлацията в Япония да нарасне с 2% през следващата фискална година (април 2017-а/април 2018-а), но отбеляза, че е много несигурна относно времето, кога ще бъде достигнато това ниво с оглед на наличните рискове зад граница.
Централната банка понижи и своята прогноза за растежа на БВП на Япония през настоящата година до 1,0% от априлска прогноза за повишение с 1,2%, но завиши рязко прогнозата за икономическия растеж през следващата фискална година до 1,3% (от едва 0,1%) и запази почти без промяна очакванията си за растежа на БВП през фискалната 2018/2019-а година до 0,9% (от 1,0%).
Участниците на валутния пазар показаха своето разочарование от днешните по-скромни от очакваното допълнителни стимулиращи мерки и липсата на понижение на важната японска лихва, втурвайки се да купуват японската валута. След решението на ЯЦБ доларът поскъпна за кратко до 105,60 йени, след което обаче се обезцени с цели 1,84%, падайки към двуседмично дъно от 102,68 йени. Еврото реагира по същия начин и падна рязко от 116,92 йени към двуседмично дъно от 113,89 йени.
На последвалата след заседанието пресконференция шефът на банката Харухико Курода обаче отбеляза, че при необходимост ЯЦБ е готова да предприеме допълнителни стъпки, подчертавайки, че има възможност за по-нататъшно намаляване на отрицателната лихва по банковите депозити. Това парира част от рязкото поскъпване на японската валута, но въпреки това доларът и еврото остават да се търгува в ниски нива съответно от 103,32 и от 114,60 йени.