Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лидерите на страните от Г-20 се събират за срещата на високо равнище в Хинчжоу

Китай ратифицира споразумението от Париж за борба с климатичните промени

| обновено на 03.09.16 в 10:29
Снимка: БГНЕС / Снимка: БГНЕС

Глобалната икономика ще бъде доминираща тема на срещата на върха на Групата на 20-те индустриализирани и нововъзникващи пазарни икономики, която започва утре в източния китайски град Ханчжоу.

Очаква се обаче, проблеми свързани с политиката и сигурността да определят тона на срещата. Сред тях са терористичните атаки в Европа, задаващите се президентски избори в САЩ и продължаващите кървави конфликти в Сирия и Ирак. Климатичните промени, човешките права и битката срещу групировката "Ислямска държава" също ще бъдат обсъдени на форума. Освен в рамките на срещата, тези въпроси ще бъдат повдигнати и в многобройните двустранни срещи между световните лидери, които започнаха да пристига в Ханчжоу. Вече пристигнаха канадският премиер Джъстин Трюдо, генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, турският президент Реджеп Тайип Ердоган, италианският премиер Матео Ренци и  президентът на САЩ Барак Обама. Най-вероятно това е последното пътуване на Обама в Азия като президент. Той се срещне с китайския президент Си Цзинпин. Очаква се двамата да обявят, че страните им официално стават част от Парижкото споразумение за борба с климатичните промени, насочено към намаляване на вредните емисии.

Китай ратифицира Парижкото споразумение за борба с климатичните промени, съобщи държавната агенция Синхуа. Преди Пекин 23 държави направиха това, но те отделят общо едва около процент от емисиите парникови газове в света. Споразумението влиза в сила, след като бъде ратифицирано от най-малко 55 страни, които произвеждат 55 % от световното количество парникови газове. Китай отделя малко над 20 %, а Съединените щати /САЩ/, които също се готвят да ратифицират споразумението, около 18 %, отбелязва Ройтерс.

Страните от Г-20 държат над 80 процента от глобалното производство и там живее две трети от населението в света.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна