За първи път от 40 години насам лидерите на ЕС се събират без присъствието на Великобритания. Неформалната среща на върха в Братислава няма да бъде посветена директно на напускането на Лондон, а на последствията и уроците от него. По думите на председателя на Европейския съвет Доналд Туск целта е европейските лидери да поставят общи цели и да постигнат консенсус по въпроси като защитата на външните граници на Евросъюза, борбата с тероризма и защита на икономическите и социалните интереси на европейските граждани.
Срещата в Братислава утре обещава да е интересна не само защото е първата без участието на британски министър-председател. Европейските лидерите трябва да се споразумеят за конкретни мерки в областта на отбраната и защитата на външните граници на Евросъюза.
Според председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер е време да се създаде единен щаб на европейските военни сили - стъпка към формирането на обща европейска армия. Това е идея, която досега категорично се отхвърляше от Лондон. От друга страна се очакват и конкретни решения за бъдещето на новата Европейска агенция за граничен контрол и брегова охрана. Това пряко касае България, защото е свързано с разполагането на нови 200 европейски служители по границата ни с Турция.
Лидерите на 27-те страни ще обсъждат и премахването на социалния дъмпинг за източноевропейци, които работят в Западна Европа. Става въпрос за сектори като строителството и транспорта, в които работниците от Източна Европа, включително България, получават много по-ниски заплати от западните си колеги. Европа не е Дивият Запад и експлоатация е недопустима, аргументира се Юнкер.
В Братислава се очаква да бъде представен и икономически план за ограничаването на младежката безработица. Ще бъде обсъдено и утвърждаването на върховния представител по външна политика Федерика Могерини като истински външен министър на Евросъюза, за да може Брюксел да има повече тежест в международните преговори.