Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес настъпва есенното равноденствие и започва астрономическата есен

| обновено на 22.09.16 в 12:20

В 17:21 часа днес настъпва есенното равноденствие и започва астрономическата есен.

Есенното равноденствие е от особено значение. Това е положение, при което денят и нощта са равни по продължителност. Днес се променя и изгревната точка на Слънцето, каза доц. Валери Голев, бивш декан на Физическия факултет на Софийският университет:

Това, което се случва, е, че в този момент навсякъде по земята денят и нощта са равни - няма разлика в това дали са в България, дали са на екватора или някъде другаде. Денят може да се смята за край на лятото и начало на есента. В момента на равноденствието слънцето изгрява точно от изток, през другото време не е така. Хората си казват, слънцето изгрява от изток, но това се случва единствено и само по времето на равноденствието. През лятото слънцето изгрява от североизток, а през зимата слънцето изгрява от югоизток.

В българската традиция есенното равноденствие се отбелязвало на християнския празник – Кръстовден. Вярвало се, че денят и нощта се кръстосват и бележат началото на тъмния период на годината. Това е и времето, в което змейовете се прибират високо в планините, за да изкарат зимата в пещерите си.

Есенното равноденствие е сред най-енергийните дни в годината. То е символ на плодородието, равновесието и мъдростта. През този период процесите в природата се насочват навътре – към израстване и усъвършенстване.

По традиция домът се украсява със сноп жито, сушена царевица или кратуни, а на трапезата се слагат постна мусака, ориз със зеленчуци, печена тиква, зелник с праз, царевични или содени питки и вино.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна