Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ръст на долара към 11-месечен връх на фона на продължаваща сеч на дълговите пазари след победата на Тръмп

Щатският долар поскъпна към 11-месечен връх спрямо кошницата от останалите основни валути с оглед на агресивни разпродажби на дълговите пазари, водещи до ръст на доходността на водещите облигации, в т.ч. на американските, поради засилващи се очаквания, че икономическата политика на новия президент на САЩ – Доналд Тръмп ще бъде съпроводена с рязко повишение на инфлацията.

Инвеститорите акцентират върху предизборните обещания на новия президент в подкрепа на икономическия растеж – за солидно повишаване на правителствените разходи за инфраструктура и отбрана (десетгодишна инвестиционна програма за инфраструктура за 1 трлн. долара), за намаляване на корпоративните данъци, за дерегулация на банковия сектор и за разхлабване на фискалната политика. Ако в крайна сметка Доналд Тръмп успее да осъществи тези свои предизборни обещания, това би трябвало да доведе до ускоряване на икономическия растеж на САЩ, но и до по-солиден инфлационен риск, който пък би принудил Федералния резерв да възприеме по-агресивна политика на вдигане на лихвените ставки.

Очакванията, че политиката на Тръмп ще доведе до по-висока инфлация и до по-настойчиво вдигане на лихвите, разтревожиха участниците на дълговите пазари и те вече няколко дни на търговия разпродават държавни облигации, провокирайки по този начин ръст на тяхната доходност.

Днес доходността на 10-годишните американски държавни дългови книжа нараства към 10-месечен връх от 2,301%, след като само в рамките на предходната седмица тя се повиши с цели 37 базисни пункта – най-солиден седмичен ръст от три години насам. Допълнителна подкрепа за продължаващото и днес нарастване на реалните лихви оказват коментари на вицепрезидента на Фед Стенли Фишер от петък, че Федералният резерв е близо до постигането на максимална трудова заетост и ценова стабилност. Тази реторика е в подкрепа на очакванията за повишение на американската основна лихва през следващия месец, като фючърсите на федералната фондова лихва определят тази вероятност на цели 84%. Участниците на финансовите пазари вече започват да залагат и на още две повишения на лихвите на Фед през следващата година.

Паниката се отразява и на дълговите пазари в Европа, като днес доходността на 10-годишните немски облигации нараства над 0,39% до най-високи нива от януари насам, докато доходността на аналогичните италиански книжа се повишава към 2,15% от 1,96% в петък.

Само в рамките на дните след избора на Тръмп за нов президент на САЩ глобалните дългови пазари загубиха над 1 трлн. долара от стройността си – най-солидна обезценка на държавните облигации от 18 месеца насам.

Именно рязкото повишение на доходността на американските държавни облигации продължава да оказва подкрепа за щатския долар, като през днешната търговия "зелените пари" поскъпват към 11-месечен връх от 99,873 пункта спрямо останалите шест основни валути.

В началото на днешната търговия еврото се понижи до 10-месечно дъно от 1,0728 долара – най-ниско негово ниво от началото на януари. Последва обаче известна стабилизация малко под 1,0800 нивото след отскок на еврото към 1,0741 швейцарски франка от сутрешно 5-месечно дъно около 1,0687 франка в резултат на слухове за прикрита интервенция на Швейцарската централна банка.

В същото време щатският долар поскъпва с над 1% към 5-месечен връх от 108,15 йени и към триседмичен връх от 0,9973 швейцарски франка. Британската лира пък се понижи за кратко с близо 1% към 1,2463 долара, отстъпвайки от нейния петъчен 5-седмичен връх около 1,2673 нивото.

Продължаващият натиск от продажби на пазарите на суровини и по-специално поредното понижение на петролните цени се отразява негативно на канадския долар, като днес той удари 9-месечно дъно спрямо американския си събрат около 1,3587 "канадеца" за един долар. Останалите т.нар. "стоково-зависими" валути в лицето на австралийския и новозеландския долар също продължават да губят почва по краката си. "Австралиецът" се търгува недалеч от 5-седмично дъно около 0,7524 щатски долара, докато "кивито" се понижава към 4-седмично дъно от 0,7074 американски долара отчасти в резултат и на мощното земетресение, ударило Нова Зеландия.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени