Швейцарците отхвърлиха инициативата за ускорено затваряне на ядените централи в страната на днешния референдум, съобщава местната телевизия Ер Те Ес. Против предложението за затваряне на реакторите до 2029 година са се обявили голяма част от кантоните в страната. Въпреки че броенето на гласовете все още не е приключило, останалите гласове не могат да повлияят на окончателния резултат, посочва медията.
Малко по-късно властите обявиха предварителни резултати, които показват, че против затварянето на реакторите са 55% от гласоподавателите, "за" са гасували 45 на сто.
Швейцарските гласоподаватели не искат радикални решения. Това ще причини несигурност по отношение на доставките на електроенергия, нещо, което хората не искат да рискуват, заяви по този повод Ханс Карер, президент на голяма бизнес група.
Ако вотът беше успешен три от петте ядрени реактора на страната щяха бъдат закрити още догодина. По-рано днес екзит полове сочеха, че гласовете "за" и "против" са почти наравно.
Източникът на производството на ядрена енергия е опасен и може да доведе до голяма кататстрофа, още повече че нашите централи са наистина стари. Никой не може да отрече това и затова е време за промяна, каза една от привъженичките за сприране на производството на такъв тип енергия.
Предпочитате да купувате произведена от въглища енергия от Германия? Или от Франция, където тя също се получава от ядрени централи? Какво правим? Въобще не сме готови, не сме готови да се откажем от ядрената енергетика, смята жена от другия лагер.
След аварията в японската ядрена централа във Фукушима през 2011 властите в Берн приеха подход за постепенно преминаване към енергия от възобновяеми източници до 2050 година. Те смятат, че ядрените централи в страната трябва да продължат да работят докато са безопасни.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!