Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маестро Михаил Ангелов: Диригентът зависи от много хора, но трябва да умее да ги уважава

Концерт на Младежка филхармония София, юни 2012 г.
Снимка: nmu-bg.org
Гост в студиото на "Кой кой е?" беше големият наш диригент маестро Михаил Ангелов - един от основателите на редица музикални институции у нас, сред които камерният ансамбъл "Софийски солисти", русенският хор "Дунавски звуци", Младежка филхармония към НМУ "Любомир Пипков", диригент на оперните театри в Русе, Пловдив, Бургас и Благоевград, Софийската опера и балет. Тази година той отбелязва своята 85-годишнина. А началото на честването беше поставено с премиерата на книгата му "Старчески драски". Споделя, че е имал щастието да учи при много стойностни преподаватели. Завършва 5-годишен майсторски клас по дирижиране и композиция в Консерваторията в София (сегашната Национална музикална академия "Панчо Владигеров").  Още като студент е знаел, че диригентската професия е сложна:


"Има един социален момент, който трудно се преодолява. Художникът има пред себе си платно, четка или молив. До крайния резултат, който ще постига, няма режисьори, балет, няма певци, оркестър, често пъти партийни и профсъюзни секретари", казва маестро Ангелов.

Това, което му дава тласък, и го кара да не съжалява, че не е предпочетен за клас по композиция, са впечатленията му от работата на големия диригент Добрин Петков - нарича го "най-честният музикант от всички интерпретатори". След негов концерт в София, маестро Ангелов е разбрал величието и трудността на тази професия, и че си струва да заложиш на нея.

"Вярно е, че зависиш от много хора, но трябва да умееш да ги уважаваш, защото без старанието на оркестъра, хора, без солистите, когато говорим за опера, е невъзможно да проявиш себе си. Ти имаш идеята за една музика в главата си - като форма, интерпретация, темпа, щрих... Може в главата ти да е съвършена, но тя трябва да бъде наложена, разбира се не диктаторски. А когато покажеш на хората, че уважаваш техния труд, че разчиташ на тях, нещата стават по-добре", казва диригентът.

Още за работата му с най-големите наши оперни певци, за срещата му с оперната певица Валери Попова, за гордостта от успехите на сина му - световноизвестния пианист Людмил Ангелов, чуйте в интервюто!

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна