Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фед запази основните си лихви непроменени без да даде по-ясни индикации за следващото им повишение

На първото за годината заседание в сряда Федералният резерв на САЩ остави без промяна основната американска лихва в диапазон между 0,5% и 0,75% и въпреки че потвърди пътя на постепенно повишение на лихвените ставки, не предостави по-ясни сигнали кога предстои следващото им увеличение.

За последно Централната банка вдигна федералната фондова лихва с четвърт процент на предходното заседание през декември и даде знак за възможното ѝ трикратно повишение през 2017-а година.

Снощното решение на Фед беше очаквано от инвеститори и анализатори, но те сякаш се надяваха, че ще бъде даден сигнал кога ще бъде предприета следващата стъпка и дали това може да бъде факт на заседанието на 14-и и 15-и март.

В изявление след края на заседанието Фед отбеляза, че има подобрение на потребителското и на бизнес доверието, но бизнес инвестициите остават относително слаби. Икономическата активност продължава да се разширява с умерено темпо, докато растежът на заетостта остава солиден, а нивото на безработица задържа близо до многогодишни дъна.

Централната банка посочи, че очаква инфлацията в САЩ да се повиши до целевото ниво от 2% в средносрочен план, тъй като изчезва временният ефект от намаляването на енергийните и на импортните цени в миналото, като в същото време има по-нататъшно засилване на трудовия пазар. По този начин Фед запази отворена вратата за предстоящо ново повишение на лихвените ставки.

Вниманието на инвеститорите вече се насочва към предстоящите на 14-и и 15-и февруари показания на управителя на Фед - Джанет Йелън пред финансовата комисия на Конгреса и пред бюджетната комисия на Сената на САЩ. Тя би трябвало да използва това свое официално появяване, за да представи последните оценки на Фед за икономическия прогрес в страната и плановете на Централната банка относно лихвената политика. С интерес ще се очаква и стенограмата от вчерашното заседание на Фед, която ще бъде оповестена на 22-ри февруари.

На този етап финансовите пазари сякаш не вярват, че Фед може да вдигне лихвените ставки на следващото заседание през март, като фючърсите на федералната фондова лихва оценяват на едва около 18% подобна вероятност. Трябва обаче да се има предвид, че до тогава могат да станат ясни детайли относно плановете на новата американска администрация на президента Тръмп за намаляване на данъците и за увеличаване на държавните инфраструктурни разходи, отбелязват анализатори. До март също така може да има повече информация и по важния въпрос, дали подобряващото се потребителско и бизнес доверие в последните няколко месеца ще доведе до действително ускоряване на американския икономически растеж.

Липсата на сигнали от Фед относно по-конкретни срокове за по-нататъшно повишение на американските лихви запазва натиска от продажби на щатската валута, който е в сила през последните дни на търговия. Доларовият индекс се понижава през днешната търговия спрямо останалите шест основни валути с 0,3% към 99,427 пункта - негово най-ниско ниво от 14-и ноември 2016-а.

Еврото поскъпва с 0,38% към нов 8-седмичен връх от 1,0818 долара, отправяйки поглед към важния негов бивш връх от 8-и декември около 10,873 нивото. Британската лира пък нараства с 0,3% към 7-седмичен връх от 1,2701 долара, като инвеститорите са в напрегнато очакване на изхода от първото за годината заседание на Английската централна банка (от 14:00ч.). В същото време щатската валута се понижава с 0,66% обратно към неговото 9-седмично дъно около 112,08 йени, достигнато в края на януари и с 0,4% към 0,9883 швейцарски франка - недалеч от негово важно дъно от 31-ви януари около 0,9861 франка (най-ниско ниво на щатската валута от 11-и ноември 2016-а година).

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна