Бившият виден японски финансов министър Йесуке Сакакибара прогнозира, че щатският долар може да се понижи под нивото от 100 йени до края на 2017-а година, тъй като поскъпването на зелените пари в резултат на изненадващата победа на Доналд Тръмп в предизборната надпревара в САЩ може да забави темпото на повишаване на лихвите ставки от страна на Федералния резерв.
От края на 90-те години на миналия век насам Сакакибара е известен на световните финансови пазари като "Мистър Йена" с оглед на провежданите по негово време мащабни валутни интервенции (между 1997-а и 1999-а година), целящи да ограничат тогавашната обезценка на йената. В днешно интервю за агенция Ройтерс той обаче каза, че японските власти не трябва да се намесват, ако йената поскъпва постепенно, отбелязвайки, че японските фирми с производствени бази в чужбина ще се възползват от силната местна валута.
Дори ако йената поскъпне по-бързо, Япония не може да интервенира на валутния пазар, тъй като няма да намери подкрепа от САЩ, заяви пред агенцията Сакакибара, който понастоящем е професор в Aoyama Gakuin University.
Изборната победа на Доналд Тръмп в началото на ноември доведе първоначално до ползи за японските износители, тъй като доларът поскъпна рязко спрямо останалите основни валути с оглед на надежди, че обещаните от него стимулиращи икономиката на САЩ политики ще доведат до по-сериозен инфлационен натиск и респективно до по-агресивно повишение на американските лихви от страна на Фед. След като обаче пое кормилото на Белия Дом, Тръмп започна да дава индикации, че може да изостави дългогодишната американска политика за силен долар.
Тези сигнали и неотдавнашните критики на новия американски президент относно слабата йена се превръщат в най-голям риск за експортно-ориентираната икономика на Япония, като през миналата седмица доларът удари двумесечно дъно около 112,08 йени.
Търговската и валутната политики вероятно ще бъдат приоритет в дневния ред на предстоящата по-късно тази седмица среща на върха между японския премиера Шинзо Абе и Доналд Тръмп. След встъпването си в длъжност американският президент разкритикува липсата на достъп до японския автомобилен пазар за производителите в САЩ и обвини властите в Токио, че използват стимулиращата парична политика, провеждана от Японската централна банка, за да девалвират своят валута.