Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Понижение на еврото на фона на нарастваща политическа несигурност в Европа

Еврото се намира под натиск от продажби спрямо останалите основни валути с оглед на засилващата се политическа несигурност на стария континент преди предстоящите през годината важни избори във Франция и Германия.

Продажбите на единната европейска валута са отражение на напрежението на френския дългов пазар след стартирането на президентската кампания на крайно десния лидер на "Националния фронт" - Марин льо Пен и нейните обещания за борба с глобализацията и за излизане на Франция от еврозоната.

Доходността на 10-годишните френски облигации нарасна към 17-месечен връх от 1,14%, докато доходността на аналогичните немски книжа, ползващи се със статут на "инвестиция - убежище", се понижи към двуседмично дъно около 0,39%. По този начин лихвеният спред между двата типа книжа се разширява с над 70 базисни пункта до близо 4-годишен връх - най-голям спред от март 2013-а година насам.

През уикенда лидерът на "Националния фронт" изложи своите предизборни обещания, ангажирайки се да ограничи драстично миграцията в страната и да проведе референдум за членството ѝ в ЕС в шестмесечен срок след нейното избиране.

Франция рискува да изпадне в неплатежоспособност по отношение на суверенния си дълг, ако едностранно обърне своите деноминирани в евро задължения в т.нар. "нов франк" при евентуална победа на Марин льо Пен, заяви пред списание The Economist  старши изпълнителен директор на рейтинговата агенция "Стандарт енд Пуърс".

Според последно проучване на общественото мнение, Марин льо Пен би спечелила с 25% първия кръг от президентската надпревара, който ще се проведе на 23-ти април, изпреварвайки сериозно бившият икономически министър Емануел Макрон (с доверие от 20,5%), кандидатът на десницата - Франоса Фийон (с доверие от 18,5%) и социалистическият кандидат Беноа Хамон (за когото биха гласували едва 16,5% от французите).

Същото проучване обаче показва, че тя ще загуби балотажа на 7-и май с голяма разлика спрямо Емануел Макрон (с 37% на 63%).

Междувременно кандидатът на десницата Франсоа Фийон продължава да бъде подложен на натиск да се откаже от президентската надпревара заради скандал, предизвикан от подозрения за неправомерно използване на средства на данъкоплатците. Френски седмичник съобщи, че неговата съпруга - Пенелопе, е получила повече от 800 хил. евро през последните няколко години за работата ѝ като парламентарен съветник, която тя де факто не е вършила. В тази връзка, източник близък до Фийон обяви, че кандидатът на десницата ще даде специална пресконференция по-късно днес (към 17:00ч.).

Натискът върху еврото се усили по време на следобедната търговия след като станаха ясни резултати от последно проучване на общественото мнение в Германия, според които социалистите вече изпреварват, макар и символично, десницата на канцлера Ангела Меркел преди важните парламентарни избори през септември. Проучване на INSA-Meinungstrend по поръчка на "Билд" показва, че ако изборите бяха сега, 31% от германците биха подкрепили СДП, като спрямо предишно аналогично проучване доверието към социалдемократите се увеличило с 4 пункта след избирането на Мартин Шулц (бившия шеф на Европейския парламент) за кандидат за канцлер. В същото време доверието към десния блок на Меркел (ХДС и ХСС) е спаднало с 3 пункта до 30 на сто. Крайната левица (Die Linke) се ползва с доверието на 10% от избирателите, зелените - със 7% и Партията на свободните демократи  - 6%, докато за крайната десница в лицето на "Алтернатива за Германия" (AfD) биха гласували 12 на сто.

Допълнително негативно влияние върху единната валута оказва и днешно изказване на президента на ЕЦБ - Марио Драги пред Европейския парламент в Брюксел. Той отново подчерта, че рисковете пред икономическите перспективи остават в низходяща посока (за по-слаб от очакваното растеж на еврозоната). В същото време Драги запази отворена вратата за допълнително разширяване или удължаване на програмата за "количествени улеснения", ако инфлационните перспективи се окажат по-малко благоприятни, или ако финансовите условия започнат да не отговарят на по-нататъшния прогрес към устойчиво повишение на инфлацията.

Еврото се понижи с 0,7% към 6-дневно дъно от 1,0706 долара, отстъпвайки от 8-седмичния връх около 1,0828 долара, достигнат за кратко на 2-ри февруари. Еврото губи 0,4% от стойността си и спрямо британската лира, понижавайки се до часово дъно от 0,8592 паунда, като по-солиден е неговия спад спрямо йената и швейцарския франка с оглед техния статута на "валути-убежище" при наличието на напрежения в глобален план. Днес еврото спада с 0,87% към 120,11 йени (най-ниско ниво от 5-ти декември 2016-а година) и към 6-дневно дъно от 1,0655 швейцарски франка.

Щатският долар парира част от петъчните си загуби спрямо останалите основни валути, които бяха факт след смесения доклад за трудовия пазар в САЩ през януари. Зелените пари поскъпват с 0,4% към 0,9960 франка, докато британската лира се понижава с 0,3% към 6-дневно дъно около 1,2444 долара. Доларът опитва предпазлив отскок и към 112,30 йени, след като по-рано през деня удари тримесечно дъно около 111,99 нивото.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна