Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентарните групи в ЕП отново влязоха в спор относно фактите в текста на СЕТА

| обновено на 15.02.17 в 13:49
Снимка: europarl.europa.eu

Търговското споразумение между ЕС и Канада, известно като СЕТА,  получи зелена светлина от ЕП с 408 гласа „за“ срещу 254 гласа против и 33 въздържали се. Споразумението влиза в сила частично от април, предстои ратификация в 28-те държави на Съюза, включително в българското НС. За договора за свободна търговия и инвестиции гласуваха групите на ЕНП, Либералите и Консерваторите. Част от групата на социалдемократите беше против, заедно със "Зелените", крайната левица и евроскептичните формации. 

CETA цели премахване на митата върху повечето стоки и услуги и уеднаквяване на производствените стандарти. Институциите на Съюза и повечето правителства вярват, че споразумението ще донесе милиарди в полза на икономиките, но все още има противници на договора. 

По време на дебатите парламентарните групи отново влязоха в спор относно фактите в текста и дали той защитава правата и здравето на потребителите.

Групите на националистите и евроскептиците, водени от французите на Марин льо Пен и на британците на Найджъл Фарадж, заявиха, че СЕТА е пагубно за европейците. Крайната левица също категорично отхвърли договора, защото бил в услуга на многонационалните корпорации. Против обаче ще гласуват и проевропейски настроените „Зелени“, обяви депутатът Яник Жадо:

Кой договори това споразумение - господин Харпър-климатоскептикът, който днес съветва корпорациите, г-н Барозу, който днес съветва Голдман Сакс, бившият комисар по търговията г-н Де Гухт, който също днес съветва мултинационални компании…

Българският социалист Георги Пирински от традиционната левица препоръча бламирането на СЕТА като докладчик на парламентарната Комисия по заетост и социални въпроси:

Модели и анализи на реалната икономика дават не повече от 0,018% ръст на работните места в Съюза следващите 6 до 10 години и увеличаване дългосрочната безработица. Нито една глава специално не защитава малките и средни фирми.

Лидерът на групата на ЕНП Манфред Вебер заяви твърда подкрепа за търговския договор и обвини шефа на социалистите и демократите Джани Питела, че не контролира собствената си група, която се разделила на две по въпроса. Питела му отвърна:

В нашата група цари уважение. Не сме казарма и никога няма да бъдем.

Освен либералите, традиционно скептичните британски консерватори, които са трети по численост, изненадващо подкрепиха СЕТА, каза лидерът им Сайед Камал:

Антикапиталистите, ето там, и антиглобалистите от другата страна - всъщност те правят най-голяма услуга на корпорациите, които с техните адвокати и лобисти се опитват да подкопаят регулаторната база, предлагана днес.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени