Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Октай: Напрежението по границата направи грозно впечатление, но не помогна на България, а на референдума на Ердоган

Снимка: БГНЕС

Мисля, че няма никакво законно основание някой да иска касиране на изборите – било то за секциите в Турция, било за различни аномалии в секциите, които са традиционни и в България. Друг е въпросът, доколко някои от политическите формации ще могат да намерят начин да сезират Конституционния съд, недоволни от изборните резултати, евентуално и от машинното гласуване. Това каза за предаването "12+3" по "Хоризонт"  бившият народен представител Осман Октай. Той коментира, че вотът в чужбина, а не само в Турция, е бил възпрепятстван

Изразих такова мнение още вечерта на изборите. Прави се всичко възможно да се затруднява процеса на гласуване било в секциите, било в начина на организация на изборите. Единственият начин това да се преодолее, стига да има консенсус, а не съпротива от политическите партии в България, е да се отиде към възможността за търсене на решение с електронно гласуване. Тогава вече ще отпаднат тези дребни байганьовщини, които са традиционни за нашите избори.

В комисиите в Турция е имало опит да се попречи на хората да упражнят своя вот, категоричен е Октай, който изтъкна, че попълването на декларации е забавило вота. В други европейски страни владеенето на езика е задължително за получаването на гражданство, подсказа той:

Ако, примерно, предварително ЦИК и другите органи, които контролират и подготвят изборите, бяха уведомили хората навреме – една седмица преди това – че декларациите ще се попълват пред комисията, за да не се затрудняват организаторите, може би, щяха да направят всичко възможно тези избиратели да се регистрират електронно за участие в тези избори и щеше да отпадне тази техническа възможност. Те бяха изненадани! При нас винаги в последния час, в последната минута все измисляме някакви правила.

Дори на мен да ми дадат вътре в секцията да попълвам едни документи, това значи, че ще забавя други избиратели, които са на опашката, в този смисъл го казвам.

Октай също е направил асоциация между сблъсъците по границата в навечерието на изборите и събитията от 1989 година

Във всеки случай това направи грозно впечатление, но то не помогна на България. То помогна на референдума на Ердоган, който три дена всички турски телевизии въртят тези кадри и настройват своите избиратели турските граждани срещу България и българските граждани, което допълнително внася агресия във взаимоотношенията на гражданите на двете държави. С тези акции така наречените "патриоти" и действията на Симеонов всъщност помогнаха за мобилизацията в полза на ДПС, плашейки самите избиратели-мюсюлмани тук в България. Винаги така се действа. 

В последните 15-20 години намесата на Турция не е само на тези. Откакто дойдоха ислямистите през 2002 година, ДПС от 24, вдигна мандатите си до 38-39. Тези мандати идват с подкрепата на Ердоган. Нещо повече, преди две години самият Местан, когато беше председател на ДПС, беше в Анкара по време на нашата предизборна кампания.

Местан добре познава възможността за сезиране на Конституционния съд да се отменят изборни резултати, коментира Октай:

Той знае, че това не е възможно, но при всички случаи това е началото на старта за следващата кампания.

Интервюто на Снежана Иванова с Осман Октай можете да чуете от звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени