Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ердоган е настоял пред Тилърсън да се работи с легитимните играчи в борбата срещу тероризма

| обновено на 30.03.17 в 16:08
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган е подчертал на срещата си с американския държавен секретар Рекс Тилърсън важността на това да се работи с правилните и легитимните играчи в борбата срещу тероризма. Това съобщи Ройтерс, като се позова на източници от кабинета на Ердоган.

На срещата си в Анкара Тилърсън и Ердоган са обсъдили също възможни съвместни стъпки срещу терористичните групировки в Ирак и в Сирия и особено срещу "Ислямска държава". Агенция Ройтерс припомня, че Анкара всъщност е недоволна от подкрепата на Вашингтон за кюрдските "Отряди за защита на народа" в борбата срещу "Ислямска държава" в Северна Сирия. Според турските власти те са враждебна милиция и трябва да бъдат третирани като терористична групировка. 

По време на срещата си турската столица Ердоган и Тилърсън са обсъдили и екстрадицията на мюсюлманския духовник Фетуллах Гюлен, както и усилия за това да бъдат предотвратени дейностите на мрежата му в Съединените щати. Анкара смята, че Гюлен е бил организаторът на осуетения опит за преврат в Турция от юли миналата година.

Американският държавен секретар заяви, че при разговорите си в Анкара се е концентрирал върху създаването на зони за стабилност в Сирия и че са били обсъдени няколко възможности за това как те да бъдат обезопасени. Турция е ключов партньор в борбата с "Ислямска държава", посочи Тилърсън на пресконференция с турския външен министър Мевлют Чавушоглу. Двете държави споделят и целта за намаляване на възможностите на Иран да дестабилизира региона, допълни Тилърсън.

По отношение на бъдещето на Сирия американският държавен секретар посочи, че предстоят още дискусии, но статутът на сирийския президент Башар Асад ще бъде решен от собствения му народ.

Няма празно място между Турция и САЩ по отношение на решимостта им да победят "Ислямска държава", каза също Тилърсън в отговор на въпрос за американската подкрепа за кюрдските милиции в Сирия. Според Анкара те са враждебна сила.

Турция очаква по-добро сътрудничество за Сирия с администрацията на американския президент Доналд Тръмп и е важно да бъде даден нов стимул на отношенията между Анкара и Вашингтон, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу на пресконференцияta в Анкара. Чавушоглу каза също, че американското правителство приема, че няма разлика между кюрдската милиция "Отряди за защита на народа" и Кюрдската работническа партия (ПКК), която от три десетилетия води въоръжена борба срещу турската държава.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна