Икономиката на САЩ нарасна през първото тримесечие на 2017-а с най-слабо темпо от три години насам в резултат на рязко забавяне на потребителските разходи, подчертавайки по този начин предизвикателствата, пред които е изправена администрацията на президента Тръмп в опитите да повиши растежа на водещата световна икономика.
Брутният вътрешен продукт, който е най-общото мерило за производството на стоки и услуги, се повиши през периода януари - март с едва 0,7% на годишна база след експанзия от 2,1% през последното тримесечие на 2016-а година, показва експресна оценка на търговския департамент. Това е най-слабия растежа на американската икономика от началото на 2014-а година и под осредните прогнози на финансовите пазари за експанзия с около едно на сто.
По-слабият от очакваното икономически растеж е в резултат на изненадващо анемично повишение с едва 0,3% на потребителските разходи след техен растеж с 3,5% през четвъртото тримесечие на миналата година, като това е най-сдържаното тяхно нарастване от края на 2009-а година насам. През периода януари - март американците намалиха покупките на автомобили и изхарчиха по-малко за покупките на горива за отопление с оглед на необичайно топлата зима. Нарастване на инфлацията също допринесе за ограничаване на тяхното потребление. Трябва да се има предвид, че именно вътрешното потребление формира повече от две трети от растежа на водещата икономика в света, като именно позитивните данни за потребителските разходи бяха в основната на растежа на икономиката на САЩ през миналата година. Изненадващо слабото лично потребление контрастира със серията проучвания, показващи рязко повишаване на потребителското доверие сред американците и бум на пазара на акции на "Уолстрийт".
Графика на тримесечния БВП на САЩ на годишна база
В същото време има намаляване и на държавните разходи с 1,7% (най-голям техен спад от четири години насам), в т.ч. на разходите за отбрана с 4%, както и рязко забавяне на растежа на бизнес запасите до едва 10,3 млрд. долара от тяхно повишение с близо 50 млрд. долара в края на 2016-а година. Това също се отразява негативно за икономическия растеж през първото тримесечие.
Дълготрайните бизнес инвестиции извън строителството обаче нарастват през първото тримесечие с 9,4% на годишна база (най-солиден скок от края на 203-а година), докато тези в строителството - с цели 13,7 на сто.
Ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, нарасна през първото тримесечие с цели 2,4% (най-солидно повишение от пролетта на 2011-а година), докато основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия) се повиши с 2 на сто. Тези данни са доказателство за ускоряване растежа на инфлацията в началото на годината.
Днешните слаби данни за факт точно по времето, когато се отбелязват символичните 100 дена от управлението на новия президент Доналд Тръмп, който пое управлението на Белия Дом в края на януари с обещанието да върне американската икономика към растеж от над 3% - подобен на здравата икономическа експанзия на САЩ през 20-ти век.