БНБ обсъжда мерки за намаляване на нивото на необслужваните кредити, заяви гуверньорът на Централната банка Димитър Радев в интервю за "Ройтерс".
Международният валутен фонд и Европейската комисия обърнаха внимание, че необслужваните заеми все още са проблем в банковата ни система. Според Радев, броят им намалява, но все още е тежест за добре капитализирания банков сектор на страната.
Към края на март нивото на необслужваните кредити е 12,6 на сто, което е по-ниско от края на 2016-та година, но е доста над средното.
Лихвите по кредитите ще започнат да поскъпват от средата на следващата година, прогнозира изпълнителният директор на една от водещите банки в България Асен Ягодин.
Покачването на лихвите в България ще бъде провокирано от общата тенденция на пазара в САЩ и Европа и ще бъде изключително плавно, обясни банкерът Асен Ягодин:
Тоест ако 3 и половина примерно да кажем, вече са лихвите, към които се ориентира ипотечното кредитиране, може би от средата на следващата година ще видиме нещо с 0,2 - 0,3 повече, тоест това по никакъв начин няма да попречи на един коректен клиент да си обслужва ипотечния кредит.
Върху офертите ще влияят и други фактори - например: отрицателната лихва по свръхрезервите, които банките държат в БНБ:
Трябва да не забравяме, че има един близо 5 милиарда "горещи пари". Докато този ресурс не се изкомпенсира, банките ще бъдат в силна конкуренция за привличане на клиенти и съответно лихвените проценти са едно от основните оръжия.
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!