Сдружение "SOS - Детски селища" винаги работи в сътрудничество с държавите, защото няма как да бъдат полагани грижи в социалната сфера без това да става в партньорство с държавата, но организацията е частна и съществува в 135 страни именно като такава, обясни Гюров, като отбеляза, че има какво да се желае по отношение на законодателството в областта на грижите за деца и за семейства в риск не само в България, но и в други европейски страни:
Има много работа да се върши и в областта на едно по-добро партньорство с държавите, свързано със застъпническа дейност, свързано със законодателни инициативи. Все пак една организация, която работи в целия свят близо 70 години има достатъчно много опит и експертиза, която да може да сподели, стига отсреща да има разбиране и партньорско отношение.
Фондацията SOS - детските селища се опитват да помагат на родители, които са напът за загубят децата си - те да бъдат изведени в приемна грижа или в друг вид алтернативна грижа:
Ние помагаме на тези хора да останат с децата си и децата да останат при родителите си. Няма да изненадам никого, че основният проблем, с който се сблъскваме, и основната причина за това едни родители, които не искат да се разделят с децата си, които искат да продължат да ги гледат, е бедността. Изключвам случаите, при които има насилие, много по-тежки истории, при които децата трябва да бъдат изведени в приемна грижа и затова са къщичките.
Само през 2016 година фондацията е помогнала на над 500 семейства в София, Перник, Велико Търново и Габрово да запазят децата си.