Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на промишлените поръчки за стоки с дълготрайна употреба в САЩ за втори пореден месец

Доларът реагира негативно на по-слабите американски данни

Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба в САЩ се понижиха през май изненадващо силно за втори пореден месец, което е сигнал за наличието на слабост в промишления сектор тази пролет.

През май новите промишлени поръчки за стоки с дълготрайна употреба се свиха с 1,1% до 228,18 млрд. долара спрямо април, когато се понижиха с 0,9% (низходяща ревизия от предишна оценка за спад с 0,8%), показват данни на Търговския департамент на САЩ. Това представлява най-солиден спад на поръчките от шест месеца насам и тяхно понижение за втори пореден месец, прекъсвайки тенденцията на непрекъснат растеж, която беше в сила от декември 2016-а до март 2017-а година.

Трябва да се има предвид, че понижението се дължи в най-голяма степен на спад с 30,8% на поръчките за военни самолети и на понижение с 11,7% при поръчките за пътнически самолети и на части за тях.

Поръчките за дълготрайни промишлени стоки, без тези за транспортно оборудване, се повишиха сдържано с 0,1%, докато поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната, се понижиха с 0,6 на сто.

На годишна база търсенето на стоки с дълготрайна употреба продължава да се подобрява, като през първите пет месеца на годината беше отчетен растеж с 2,8% спрямо същия период година по-рано.

Поръчките за промишлени стоки с дълготрайна употреба, без тези за отбраната и въздухоплаването, обаче се свиха с 0,2% (при прогноза за повишение с 0,3%) след тяхно повишение с 0,2% през април, като това представлява тяхно най-солидно понижение от декември насам. Именно тези данни се следят като ключов барометър за бизнес инвестициите в САЩ, тъй като те са мерило за разходите на фирмите за оборудване и софтуер. Тяхното колебливо представяне през април и май не е добър сигнал за очакваните бизнес инвестиции в промишления сектор през второто тримесечие.

Днешните по-слаби данни могат да засилят опасенията, че прогнозираното ускоряване на икономическия растеж на САЩ през второто тримесечие няма да бъде толкова добро, колкото се очакваше. Трябва да се има предвид, че неотдавнашните данни за продажбите на дребно, за промишленото производство и за инфлацията вече сигнализираха за известна икономическа слабост, а данните за жилищния сектор бяха смесени, въпреки че пазарът на труда продължава да бъде доста силен, като нивото на безработица през май удари 16-годишно дъно от 4,3 на сто.

Поради това не е изненада, че доларът парира първоначалното си днешно възходящо движение спрямо останалите основни валути. Щатската валута поскъпва в рамките на деня с 0,15% към 111,46 йени, но отстъпвайки от сутрешен 6-дневен връх около 111,72 нивото и се търгува около 0,9680 швейцарски франка - под 4-дневен връх от 0,9737 франка.

В същото време еврото отскочи от сутрешното си дъно около 1,1172 щатски долара, поскъпвайки към 9-дневен връх от 1,1219 долара, докато британската лира стабилизира около 1,2740 долара - малко под днешен 7-дневен връх около 1,2758 нивото.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна