Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борисов и Заев заедно почетоха Гоце Делчев в Скопие

Премиерите на България и Македония се включиха в тържествените чествания в Скопие по повод националния празник на Македония и 114 годишнината от Илинденско-Преображенското въстание

| обновено на 02.08.17 в 10:27
Снимка: БГНЕС


В двора на църквата "Свети Спас" в Скопие се проведе церемонията по поднасяне на венци пред гроба-костница на Гоце Делчев, в която участваха премиерите на България и Македония – Бойко Борисов и Зоран Заев. Двамата министър-председатели почетоха заедно паметта на героя Гоце Делчев по повод националния празник на Македония и 114 години от Илинденско-Преображенското въстание. На официалното честване прозвуча и българският химн. 

Тленните останки на Гоце Делчев са тук от 1946 година, когато са предадени на Македония по нейно искане. На 4-ти май 1903 година в сражение с турската армия до село Баница, Серско, Гоце Делчев е убит. По-късно неговите тленни останки са преместени в Ксанти, а след Ньойския договор, когато става ясно, че градът остава в Гърция, сандъчето е тайно пренесено в Пловдив. Съхранява се до 1923 година, след това тленните останки отиват в София. По-късно тяхната съдба е, че са положени в двора на църквата "Свети Спас" в каменен саркофаг. 

На церемонията, която е в рамките на официалното посещение на премиера Бойко Борисов и водената от него делегация в Скопие, от българска страна бяха още вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева, вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, енергийният министър Теменужка Петкова, транспортният министър Ивайло Московски, посланикът ни в Скопие Иван Петков и др.

С официално слово по повод националния празник на Македония, произнесено пред гроба-костница на Гоце Делчев в църквата "Свети Спас", премиерът Зоран Заев поздрави съгражданите си. Той заяви:
Знаем, че нашата стратегическа цел е членството ни в Европейския съюз и НАТО. Подадохме ръце не само вътре, но и навън и има отговор. Има ръце, които се протегнаха към нас. Сега сме заедно, с нашите съседи и приятели, официалните представители на гражданите на Република България – премиерът Бойко Борисов и част от правителството и парламента на България.


Честванията на исторически събития и личности по взаимна договорка залегнаха като текст в подписания вчера Договор за добросъседство между България и Македония. За да влезе в сила, документът трябва да бъде ратифициран от парламентите на двете държави. 

Предвиден е междуправителствен механизъм, който да следи изпълнението на договореното. България пое ангажимента да помага на Македония в евроатлантическата ѝ интеграция. Членове на обща комисия ще работят по исторически и образователни въпроси на паритетна основа. 

Бойко Борисов посочи, че не се притеснява от критиките на опозицията в двете държави за подписания договор. Със сентенцията за пълната и празната чаша Зоран Заев отговори на въпроса за направени от двете страни компромиси, довели до подписването на документа. Борисов смята, че общото отбелязване на празниците също е крачка напред. 

От правителствената пресслужба съобщиха късно снощи, че премиерът Бойко Борисов и лидерът на македонската опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски са се обединили около разбирането, че единственият възможен път пред двете ни държави е европейският. И ГЕРБ, и ВМРО-ДПМНЕ са членове на Европейската народна партия. 

Германският външен министър Зигмар Габриел поздрави България и Македония за подписания договор за добросъседство. В изявление, разпространено от посолството на Германия у нас, Габриел определя договора като "исторически". 

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени