Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изненадващо понижение на производствените цени в САЩ през юли

Цените на производител в САЩ отбелязаха изненадващ месечен спад през юли за пръв път от почти година насам, което е пореден сигнал за слабият инфлационен натиск, генериран от американската икономика.

Индексът на производствените цени (PPI индекс), измерващ ценовите промени на изхода на американските компании, се понижи през юли с 0,1% на месечна база при прогноза за запазване на слабото темпо на растеж от 0,1%, отчетено през юни. Това представлява първо понижение на производствените цени от август 2016-а година насам.

На годишна база растежът на индекса PPI се забави до 1,9% от 2,0% месец по-рано, докато очакванията на финансовите пазари бяха за негово повишение с 2,2%. По този начин растежът на цените на производител достигна най-ниско ниво от януари насам, отбелязвайки трайно отслабване от върха от 2,5%, достигнат през месец април.

Основните производствени цени (изключвайки цените на енергията и храните) също се свиха с 0,1% на месечна база при очаквания за повишение с 0,2% и нараснаха спрямо година по-рано с 1,8% след повишение с 1,9% през юни и осреднена прогноза за техен растеж с 2,1 на сто.

Нито една от отделните важни ценови категории не отчита растеж през юли, като цените на стоките се понижават на месечна база с 0,1%, енергийните - с 0,3%, а цените на хранителни стоки остават на нивата от юни. Спад с 0,2% има и при цените на услугите, които формират близо 80% от крайните производствени цени и това представлява първо тяхно понижение от февруари насам.

Въпреки че производствени цени не е задължително да са в голяма зависимост с крайните цени за американските потребители, днешните доста слаби PPI данни подсказват, че и потребителската инфлация (индекса CPI) ще остане сравнително ниска. Официалните данни за потребителски цени през юли ще бъдат оповестени в петък и ако те действително се окажат слаби, това ще засили допълнително и без това високите очаквания на финансовите пазари, че Федералният Резерв вероятно няма да прибегне до края на годината до трето повишение на основната американска лихва.

С оглед на това не е изненада, че щатският долар продължава да се намира под натиск от продажби най-вече спрямо двете "валути-убежище" в лицето на японската йена и швейцарския франк. В същото време той парира и част от предпазливото си поскъпване спрямо еврото и британската лира, което беше в сила от края на миналата седмица, когато беше оповестен доста добър доклад за американския трудов пазар и за нивото на безработица през юли.

Доларът се понижава с 0,4% към ново 8-седмично дъно от 109,55 йени и се търгува недалеч от вчерашно двуседмично дъно около 0,9611 швейцарски франка. Еврото се търгува към 1,1749 долара, отскачайки от 10-дневното дъно около 1,1689 долара, ударено за кратко в сряда. Британската лира пък стабилизира около 1,3000 долара, след като по-рано днес се понижи до триседмично дъно около 1,2950 нивото.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна